Suwałki pomagają Ukrainie

Suwałki pomagają Ukrainie

10 palet z najpotrzebniejszymi rzeczami i dwa małe oraz dwa duże agregaty prądotwórcze zostaną przekazane przez Miasto Suwałki naszym partnerom w Tarnopolu. W czwartek (3 marca) podczas konferencji prasowej Władze Suwałk podsumowały swoje dotychczasowe działania na rzecz pomocy ludności ukraińskiej, która od ponad tygodnia zmaga się z rosyjską agresją.

– Uruchomiliśmy punkt zbiórki najpotrzebniejszych rzecz oraz punkt doradztwa dla cudzoziemców. Zapewniamy schronienie wyżywienie i możliwość spędzenia czasu wolnego dla dzieci. Utworzyliśmy miejską infolinię, poprzez którą udzielane są informacje. Staramy się na bieżąco i w miarę naszych możliwości wspierać ludność ukraińską w tym koszmarze, który ma miejsce na Ukrainie – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk podczas konferencji prasowej przy hali Suwałki ARENA, skąd wyruszy dziś transport darów dla Tarnopola na Ukrainie.

Prezydent Suwałk poinformował, że suwalski samorząd zakupił w Mielcu dwa, potrzebne w Tarnopolu agregaty prądotwórcze. Przyjadą po nie do Mielca mieszkańcy Tarnopola. Prezydent dodał również, że złożył wniosek do Rady Miejskiej o zwołanie Sesji w celu zerwania współpracy z rosyjskimi i białoruskimi miastami.

– Sesja Rady Miejskiej odbędzie się w najbliższy poniedziałek. Chcemy formalnie zerwać współpracę z rosyjskim Czerniachowskiem, a także Grodnem i Wołkowyskiem na Białorusi. Nie widzimy możliwości dalszej współpracy z ludźmi, których kraje dopuściły się agresji na wolny niepodległy kraj – powiedział Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach.

Zastępca dyrektora suwalskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Grzegorz Krysa poinformował, że strona ukraińska najbardziej potrzebuje teraz ciepłej odzieży męskiej i dla najmłodszych dzieci.

W spotkaniu z dziennikarzami wzięła też udział Anna Samoilenko, Prezes Związku Ukraińców w Suwałkach – Dziękuję za zaangażowanie Suwalczan i suwalskich firm. Dziękuję Miastu Suwałki za zorganizowanie wszystkiego. To dla nas Ukraińców wiele znaczy. Podziękujemy Wam za to naszą ciężką pracą – mówiła Samoilenko.

Działania Miasta Suwałki ws. pomocy Ukrainie

– 27 lutego uruchomiono punkt zbiórki darów w hali Suwałki Arena

  • 8 palet w dn. 2 marca wyjechało do Białegostoku, do transportu gotowych jest kolejnych 25 palet. 10 palet + 2 materace i 2 wózki dziecięce oraz dwa małe agregaty prądotwórcze wyjeżdżają w dn. 3 marca do Miasta Mielec, gdzie dodatkowo zostaną odebrane 2 duże agregaty prądotwórcze zakupione przez Miasto Suwałki. Całość zostanie przekazana stronie ukraińskiej jako misja humanitarna dla Miasta Tarnopol.
  • W hali Suwałki Arena pracują pracownicy OSIR, wolontariusze oraz sami Ukraińcy.
  • Transportem rzeczy do magazynu w Białymstoku zajmuje się Komenda Miejskiej Straży Pożarnej w Suwałkach. Transport dla TARNOPOLA zrealizuje firma Tedi. Chęć pomocy wyraziła również firma UT Jurewicz oraz CYMES z Suwałk.  
  • Dary przynoszą mieszkańcy Suwałk ale również i firmy m.in. MIRAGE Centrum BHP, Hotel LOFT, Recmann, MARBO oraz Cezal.

– 28 lutego odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w trakcie którego omówiono najważniejsze sprawy związane z pomocą ludności ukraińskiej.

– 28 lutego odbyło się spotkanie z prezydium Izby Przemysłowo – Gospodarczej w Suwałkach. Rozmowy dotyczyły wsparcia jakiego mogą udzielić suwalscy przedsiębiorcy ludności ukraińskiej, a także miastu partnerskiemu Tarnopolowi.

– 1 marca Miasto uruchomiło specjalna infolinię pod nr telefonu: 500 305 655

  • Specjalny numer telefonu jest czynny przez 24h. Mogą na niego dzwonić wszyscy, którzy szukają informacji lub chcą pomóc ludności ukraińskiej, która trafia do Suwałk. Na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Suwałkach powstała też specjalna zakładka, gdzie są zamieszczane wszystkie najważniejsze informacje związane z pomocą Ukraińcom.
  • Do tej pory otrzymaliśmy bardzo dużo zgłoszeń związanych z możliwością wynajęcia mieszkań, pokoi, a czasami nawet i całych domów.
  • Prosimy dalej o zgłaszanie na ww. nr. telefonu możliwości pomocy ze strony mieszkańców Suwałk. Pracownicy Urzędu Miejskiego w Suwałkach na bieżąco aktualizują bazę danych i przekazują do Związku Ukraińców w Suwałkach, który zajmuje się osobami uciekającymi do Suwałk przed wojną.

– Dziękuję wszystkim mieszkańcom Suwałk, Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, wolontariuszom, firmom. Każdemu kto niesie pomoc dla społeczności ukraińskiej – podsumował spotkanie Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Strona internetowa: Suwałki pomagają Ukrainie

Uchodźcy przybywają do Suwałk

Hala OSiR przygotowana na przyjęcie UKraińców

Nadal przybywa uchodźców z Ukrainy

Hala OSiR tymczasowym domem dla uchodźców z Ukrainy

Suwałki zerwały współpracę z rosyjskim Czerniachowskiem

Apel Prezydenta Suwałk w sprawie transportu uchodźców z Ukrainy

Miejski punkt zbiórki czynny w weekend

Samorząd uruchamia infolinię

Suwalscy harcerze ZHP solidarni z Ukrainą

Prezydent Miasta Suwałk chce zerwać współpracę z rosyjskim Czerniachowskiem

Suwalscy bibliotekarze solidarni z Ukrainą

Koncert Suwałki dla Ukrainy

Bezpłatna komunikacja miejska dla Ukraińców

Cinema Lumiere włącza się do pomocy Ukraińcom

Ukraińskie bajki po ukraińsku i polsku

 

Top