Suwałki zerwały współpracę z rosyjskim Czerniachowskiem

Suwałki zerwały współpracę z rosyjskim Czerniachowskiem

Informacja prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza, w sprawie działań Miasta na rzecz ludności ukraińskiej, zerwanie współpracy z rosyjskim Czerniachowskiem oraz specjalne stanowisko Rady Miejskiej. To główne punkt sesji Rady Miejskiej w Suwałkach, która odbyła się w poniedziałek (7 marca).

Obrady rozpoczęły się od filmu z wystąpieniem mera Tarnopola Serhiy Nadal, który w krótkim wystąpieniu podziękował za okazaną pomoc mieszkańcom Tarnopola. Następnie Prezydenta Miasta Suwałk poinformował o działaniach suwalskiego samorządu w związku z wybuchem wojny na Ukrainie.

– Uruchomiliśmy punkt zbiórki darów, w którym przygotowano już ponad 40 palet z darami. Przygotowaliśmy transport humanitarny skierowany do miasta Tarnopol, poprosiłem naszych zachodnich partnerów o pomoc Ukraińcom – wymieniał prezydent Suwałk Cz. Renkiewicz  w swoim wystąpieniu mówiąc o wielu innych działaniach, o których informujemy Państwa na bieżąco za pośrednictwem strony Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

W sesji wziął udział również Bohdan Paszkowski, Wojewoda Podlaski, który przedstawił główne działania rządu w sprawie ukraińskiego kryzysu. Natomiast Anna Samoilenko, prezes Związku Ukraińców w Suwałkach  przekazała informację o działaniach jej organizacji. Podczas sesji radni jednogłośnie podjęli decyzję o uchyleniu uchwały o współpracy pomiędzy Miastem Suwałki i Czerniachowskiem w obwodzie Kaliningradzkim.

– Miasto Suwałki, w obecnej rzeczywistości, nie wyobraża sobie współpracy z miastem partnerskim Czerniachowsk w Obwodzie Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Współpraca ta została nawiązana w 2009 r., lecz faktem jest, że już od kilkunastu miesięcy tej współpracy nie prowadzono – powiedział Zdzisław Przełomiec, przewodniczący suwalskiej Rady Miejskiej.

Na koniec radni jednogłośnie przyjęli Stanowisko w sprawie potępienia agresji Rosji na Ukrainę oraz wyrażenia solidarności z Narodem Ukraińskim.

Z jego treścią można zapoznać się TUTAJ.

Top