Piknik Europejski w Suwałkach

Piknik Europejski w Suwałkach

Piknik Europejski odbył się w środę (1 maja) w Suwałkach. Wszystko z okazji 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W ramach Pikniku odbyła się też III Suwalska Majówka Społeczna.
Mieszkańcy mogli obejrzeć wystawę fotograficzną ,,Suwałki 15 lat w Unii Europejskiej”, spróbować tortu w barwach flagi Unii czy wziąć udział we wspólnym śpiewaniu ,,Ody do radości” – hymnu Wspólnoty i teście wiedzy o Unii.

– Te 15 lat to jest bardzo dobry okres dla naszego miasta. Możemy być dumni z tego, że tak wiele udało się osiągnąć wspólnie, przy pomocy naszych Przyjaciół z Unii Europejskiej, przy pomocy środków z różnych programów Wspólnoty. To co udało się zrobić, przedstawiamy dziś na fotografiach, a jest tego w naszym mieście naprawdę dużo. W Suwałkach pozyskaliśmy z Unii Europejskiej ponad 600 mln zł różnych dotacji. Dziś trudno sobie wyobrazić, co by było gdyby tych środków nie było. Wchodząc do Unii mieliśmy różne obawy, mnogość dokumentów, procedur, ale teraz jesteśmy bardzo dobrzy w pisaniu wniosków, uczymy innych. To co widzicie, to nasza wspólna praca i sukces. Dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do 15 lat sukcesu Suwałk. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy w zjednoczonej Europie – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. 

Na scenie w Parku Konstytucji 3 Maja wystąpiły: Studio Tańca RADOŚĆ, DOTYK, DANCE ACADEMY i Studio Piosenki Świetlik z Suwalskiego Ośrodka Kultury.
Były też animacje przygotowane przez SOK i strefa sportu Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach.
Na stoisku Pogodnych Suwałk można było dostać biało-czerwone flagi, budki dla ptaków i domki dla owadów. To już tradycja w Suwałkach, że przed Dniem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, Prezydent Suwałk przekazuje flagi mieszkańcom.

Mnóstwo atrakcji przygotowały suwalskie organizacje pozarządowe. Na scenie w muszli koncertowej zaprezentowało się jedenaście organizacji i stowarzyszeń, począwszy od harcerzy, przez pokazy walki wręcz po Uniwersytet Trzeciego Wieku, Suwalskich Starszaków czy Stowarzyszenie Seniorów z Pasją Horyzont. Były też stoiska wszystkich organizacji. Dla mieszkańców Suwalska Majówka Społeczna to doskonała okazja, żeby nie tylko zapoznać się z działaniami organizacji, ale także włączyć się w ich inicjatywy.

W Suwałkach działa 208 organizacji. Zajmują się praktycznie każdą dziedziną życia: od pomocy osobom chorym, wykluczonym, przez działalność sportową dla dzieci i młodzieży, organizację wydarzeń kulturalnych po integrację seniorów.

Top