W tym roku Polska obchodzić będzie swoje 20-lecie w Unii Europejskiej. Z tej okazji 1 maja zorganizowana zostanie „Suwalska majówka europejska”. W poniedziałek (15 kwietnia) odbyła się promocja tego wydarzenia połączona z odsłonięciem plenerowej wystawy przy ul. Andrzeja Wajdy pokazującej zmiany jakie zaszły w Suwałkach w ostatnim 20-leciu.

– Dzięki środkom z Unii Europejskiej Polska i Suwałki stały się pełnoprawnym europejskim partnerem, który nie ma się czego wstydzić. Przez te dwie dekady tylko jako Miasto zrealizowaliśmy 99 projektów na łączną kwotę prawie 921 mln zł. Dofinansowanie unijne sięgnęło blisko 563 mln zł. Dzięki naszym kolejnym planom ta suma na pewno jeszcze wzrośnie – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

To dzięki środkom unijnym wybudowano tak potrzebną naszemu miasta obwodnicę. Aquapark, nowoczesna sala koncertowo-teatralna, obiekty sportowe i wiele wyremontowanych i wykonanych ulic, jak: Reja, 24 sierpnia, Wigierska, czy ulic wchodzących w tzw. trasę wschodnią.  Za pieniądze z Unii powstały bulwary wraz z budynkiem Galerii Stara Łaźnia, zmodernizowano przedszkola i szkoły, a także zakupiono nowoczesny tabor  autobusowy.

– W związku z tym jubileuszem zaplanowaliśmy w Suwałkach różne przedsięwzięcia. Jednymi z nich jest już wydany kalendarz na rok 2024 i album podsumowujący działalność Miasta Suwałki w oparciu o środku z Unii Europejskiej. Na 1 maja 2024r. szykujemy z kolei Suwalską Majówkę Europejską – podsumował Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

W programie:

11.00 – prezentacje artystyczne suwalskich organizacji pozarządowych,
12.00 – zwiedzanie wystawy „20 lat Suwałk w Unii Europejskiej”,
12.15 – „Oda do radości” w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej,
12.20 – oficjalne otwarcie przez Prezydenta Miasta Suwałk,
12.30 – koncert Miejskiej Orkiestry Dętej,
13.00 – Flashmob „Happy UE”,
13.15 – prezentacje artystyczne suwalskich organizacji pozarządowych,
14.00 – koncert młodzieżowych zespołów rockowych z SOK: Lejt, Platinium, Rusty Dusty Stage, Militia,
15.00 – zakończenie imprezy plenerowej.
19.00 – koncert „Grupa MoCarta wśród gwiazd”  (wejściówki do odbioru w kasie SOK od 15.04.2024 r. godz. 14.00,)

Ponadto:

–  konkurs wiedzy o Suwałkach w Unii Europejskiej – do wygrania atrakcyjne nagrody!
–  strefy animacji, kultury i edukacji
–  animacje taneczne z ZPiT Suwalszczyzna
–  strefa aktywności Sportowe Miasto
–  stoiska suwalskich organizacji pozarządowych
–  stoiska służb mundurowych, przedsiębiorstw i instytucji miejskich
–  piknikowa strefa gastronomiczna

Stoiska promocyjno-informacyjne: ZHP, Fundacja Społeczność, Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna, Stowarzyszenie „Mroczne Bractwo”, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku, Suwalskie Starszaki, Fundacja Klub Szachowy Jaćwież Suwałki, Stowarzyszenie Zdrowy Uśmiech, Polski Związek Głuchych, Stowarzyszenie Pełnia, MTB Suwałki, Klub Aikido Kresmeni, Stowarzyszenie Panzer Suwałki, Stowarzyszenie Kostroma.