Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk spotkał się w środę (20 marca) z dziennikarzami na placu budowy ostatniego odcinka „Trasy Wschodniej”. Celem było poinformowanie o aktualnym stanie prac.

Prace przy budowie ostatniego z odcinków „Trasy Wschodniej” przebiegają zgodnie z harmonogramem. Wykonanie prac to na dziś (20 marca) ponad 60%. Oprócz tego ważna chwila –  jest betonowany trzeci ostatni segment płyty górnej tunelu co oznacza, że konstrukcja jest już praktycznie gotowa.

Budowę odcinka od ulicy Sejneńskiej do Wylotowej realizuje firma PDM Suwałki. Za swoją pracę otrzyma 38,3 mln zł. Połowa wartości tego zadania to dofinansowanie z Ministerstwa Infrastruktury. Firma zakończy prace we wrześniu tego roku.

Ostatnia część „Trasy Wschodniej” ma długość 731 m Będzie tam chodnik i ścieżka rowerowa. Tunel będzie miał długość 43,9m. Do tej pory na całej budowie wykonano m.in.: 34 000 m3 wykopów, 12 000 m3 nasypów,  zabito 1728 m2 w grodzić stalowych o długości 20,m. Wbudowano 635 m3 betonu w płytę górną tunelu oraz przygotowano i zamontowano 280 ton stali zbrojeniowej.

– Jest to ostatni z odcinków naszej wschodniej obwodnicy. Ta ulica wciąż jeszcze nie ma nazwy. Dlatego też planuję zapytać mieszkańców Suwałk o to by to oni wybrali jak będzie nazywać się ta ulica. Niebawem zwrócimy się z prośbą by Państwo zgłaszali swoje propozycje do Urzędu Miasta – poinformował Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

„Trasa wschodnia” – jak powstawała droga

To miejska wewnętrzna obwodnica, którą Miasto buduje od kilku już lat w oparciu o środki unijne oraz dotacje krajowe. Cała droga poczynając od ulicy 100-lecia Niepodległości, budowany jeszcze odcinek, dalej Świtalskiego, Pileckiego, a nawet Armii Krajowej stanowić będzie nowy szkielet drogowy Suwałk, który otworzy Miasto na zupełnie nowe tereny, które zresztą już dziś są zabudowywane.

Plany drogowe Miasta Suwałki na ten rok

  • Jakie inwestycje drogowe będą zrealizowane lub rozpoczęte jeszcze w tym roku?
    dokończenie budowy układu drogowego w południowej, przemysłowej części Suwałk za ponad 42 mln zł. Ta inwestycja powstaje dzięki dotacji z Polskiego Ładu.
  • rozpoczęcie budowy czy też przebudowy ulic: Powstańców Wielkopolskich, Reymonta i Piaskowej na które lada moment będziemy ogłaszać przetargi. Na ten cel pozyskano 30 mln zł z Polskiego Ładu,
  • kontynuowana jest realizacja Programu Dróg Osiedlowych. W tym roku wybudowana będzie ulica Herberta za kwotę 1,8 mln zł oraz sięgacze ul. Miesza I.
  • dokończony zostanie remont i przebudowa ronda na ul. Bulwarowej Emilii Plater Sikorskiego za kwotę 3,6 mln zł.
  • wybudowane będą nowe ścieżki rowerowe i chodniki przy ulicach Bydgoskiej, Zastawie i Północnej.
  • dokończony zostanie remont ulicy Świerkowej za kwotę blisko 1 mln zł.

– Kolejne plany budowy dróg w Suwałkach są oczywiście ściśle powiązane z pozyskaniem źródeł finansowania. Cały czas mówimy głośno o kolejnym dużym projekcie czyli budowie zachodnie wewnętrznej obwodnicy miasta od ulicy 1000-lecia Litwy do ulicy Krasickiego i Sikorskiego – podsumował spotkanie Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.