Święto Niepodległości w Suwałkach

Święto Niepodległości w Suwałkach

Uroczystości w Suwałkach rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w konkatedrze pod wezwaniem świętego Aleksandra. Później obchody przeniosły się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie ponad 300 biegaczy suwalskimi ulicami pobiegło dla Niepodległej. Narodowe Święto Niepodległości zwieńczył koncert przy wypełnionej po brzegi sali w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Jeszcze wcześniej, przed rozpoczęciem oficjalnych obchodów Dnia Niepodległości, władze Suwałk złożyły kwiaty pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk w swoim przemówieniu przypomniał historię odzyskania przez Polskę i Suwałki niepodległości ale też odniósł się do aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

– Naszym przodkom walczącym o niepodległość ale też twórcom Solidarności przyświecała wizji suwerennej demokratycznej i silnej Polski opartej o świat wartości europejskich  – powiedział Prezydent Miasta Suwałk – Tak jak nigdy dziś potrzebujemy europejskiej solidarności i wsparcia NATO w rozwiązaniu kryzysu imigracyjnego na naszej wschodniej granicy. Dziś widzimy że wolność i niepodległość nie jest dana nam na zawsze. Musimy ją chronić i bronić. Jestem dumny z naszych pograniczników, policjantów i żołnierzy strzegących polskiej ale też i unijnej granicy. Dziękuję za Waszą służbę i oddanie ojczyźnie – dodał Czesław Renkiewicz.

Głos zabrali również posłowie na Sejm RP: Aleksandra Szczudło oraz Jarosław Zieliński, a także Cezary Cieślukowski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego.

Żołnierze z 14 Pułku Przeciwpancernego zostali mianowani na kolejne wyższe stopnie wojskowe. Odczytane zostały też decyzje o nadaniu medali resortowych. Był apel poległych oraz salwa honorowa. Suwalczanie zebrani pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego  złożyli kwiaty, a potem ponad 300 mieszkańców Suwałk wzięło udział w biegu dla Niepodległej organizowanym przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach.

Po południu w sali Suwalskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert Raduj się serce, w czasie którego licznie zgromadzeni widzowie usłyszeli najbardziej znane polskie pieśni patriotyczne oraz utwory polskich kompozytorów w wykonaniu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Krzysztofa J. Kozakiewicza oraz trojga znakomitych solistów: Justyny Reczeniedi, Natalii Winnik oraz Rafała Grozdewa.

Top