21 marca wystartował, a zakończy się 31 październiku. Oficjalnie został zainaugurowany nowy sezon systemu roweru miejskiego SUWER. Obsługą i utrzymaniem systemu zajmować się będzie ta sama firma co w trzech minionych latach. Nie zmienią się również stawki za wypożyczenie, jednak są istotne nowości.

W poprzednich latach system funkcjonował od 1 kwietnia do 24 października. To oznacza wydłużenie o blisko 3 tygodnie.

– Nowością, ale też i odpowiedzią na prośby rodziców najmłodszych Suwalczan będzie to, że 15 tradycyjnych rowerów zostanie wyposażonych w foteliki dziecięce – informuje Roman Rynkowski, zastępca Prezydenta Suwałk. Rowery te będą odpowiednio oznakowane w aplikacji mobilnej i na stronie internetowej dla użytkowników systemu, by mogli w łatwy i czytelny sposób odszukać ich lokalizację – dodaje Roman Rynkowski.

Zainteresowanie SUWER-em w przeciągu 3 lat jego funkcjonowania jest ogromne. W tamtym roku łączna liczba wypożyczeń wyniosła 74 595 razy. Najwięcej wypożyczeń jednego dnia odnotowano 10 kwietnia (669 wypożyczeń). Łączny czas wypożyczeń wyniósł 35 074 godzin. Łączny przejechany dystans to 239 337 km, a przez 3 lata to aż 639 425 km. Obecnie liczba zarejestrowanych użytkowników to 11 378 osób.

– Dla porównania jest to niemal taki dystans jak odległość z Ziemi do Księżyca i z powrotem – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami Roman Rynkowski, zastępca Prezydenta Suwałk.

Również dziś startuje oficjalny Trening do Rowerowej Stolicy Polski 2024. Od 21 marca do 21 maja nasi mieszkańcy za pomocą aplikacji AKTYWNE MIASTA mogą kręcić kilometry dla Suwałk i sprawdzać swoją formę przed decydującym starciem – czerwcową rywalizacją!

Miasto Suwałki dołącza do 41 gmin oraz 31 miast prezydenckich. Poniżej kilka cennych wskazówek:

  • znajdź i pobierz bezpłatną aplikację Aktywne Miasta z właściwego dla siebie sklepu;
  • z menu wybierz „Rywalizacje”, następnie w zakładce „Ogólne” – Trening Rowerowej Stolicy Polski 2024 – UWAGA: albo dla Miast albo dla Gmin;
  • aby dołączyć do rywalizacji, z listy rozwijanej wybierz Miasto lub Gminę, dla której będziesz kręcić kilometry;
  • w kolejnym kroku wybierz grupę z listy lub zaproponuj nową grupę i razem z przyjaciółmi weź udział w zabawie!

Zapisując się już teraz na trening, na pewno nie przegapisz czerwcowej rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski.