Suwalska Iskra

Suwalska Iskra

PZL TS-11 Iskra – samolot szkolno-treningowy. Jeden z takich egzemplarzy stacjonujących w Dęblinie trafi do Suwałk. Miasto wnioskowało do Ministerstwa Obrony Narodowej o przekazanie maszyny w ramach ogłoszonego naboru na nieodpłatne przekazanie mienia ruchomego. Samolot po sprowadzeniu do Suwałk stanie się wizytówką naszego lotniska.

 Postanowiłem wziąć udział w naborze ogłoszonym przez Ministerstwo. Pomysł jest taki by ustawić maszynę na wjeździe do lotniska. Będzie symbolizować w jakim miejscu jesteśmy – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk podczas spotkania z dziennikarzami w piątek (13 października).

Najpierw Iskra musi zostać jednak pozbawiona tzw. „cech bojowych”. Po tym samolot zostanie przewieziony do Suwałk, gdzie zostanie postawiony w rozwidleniu ulic Leśnej i Raczkowskiej tuż obok wjazdu na teren lotniska.

Suwalski wniosek poparł pochodzący z Augustowa Wiceminister Obrony Narodowej Michał Wiśniewski.

– Cieszę się, że mogłem wesprzeć te działanie. Mam nadzieję, że Iskra znajdzie tu swój nowy dom i z dumą będzie przypominać polską myśl technologiczną – mówił Michał Wiśniewski.

Iskra produkowana była przez WSK „PZL Mielec” (obecnie Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu).

Top