20 czerwca rozpoczyna się nabór wniosków do programu Suwalski Bon Sportowy na rok szkolny 2026/2027. W ubiegłorocznej edycji wpłynęło 210 wniosków, a największym zainteresowaniem cieszyły się piłka nożna, pływanie i taniec.

O inaugiracji drugiej edycji mówili podczas konferencji prasowej Roman Rynkowski, zastępca Prezydneta Suwałk, Kamil Lauryn z klubui Razem Dla Suwałk oraz rodzice dzieci, które korzystały z bonu sportowego: Monika Iwaszko-Radzaj i Agnieszka Bogdan.

Spotkanie zorganizowano na terenie Szkoły Podstawowej nr 6 dlatego też udział w nim wzięła Anna Śliżewska, Dyrektor Szkoły, a także Miłosz Stachurski, Kierownik Referatu Sportu.

– To projekt nowatorski w skali ogólnopolskiej, dzięki któremu wspieramy pozaszkolne zajęcia sportowe dzieci. Maksymalnie można otrzymać 1000 zł rocznie na jedno dziecko, wypłacane w trzech transzach. Program jest skierowany do uczniów czwartych klas szkół podstawowych, którzy posiadają Suwalską Kartę Mieszkańca.  – poinformował podczas spotkania z dziennikarzami Roman Rynkowski, zastępca Prezydenta Suwałk.

Czym jest Suwalski Bon Sportowy?

To innowacyjny, autorski program Miasta Suwałki, którego celem jest wsparcie rodzin w finansowaniu pozaszkolnej aktywności sportowej dzieci. SBS skierowany jest do uczniów klas czwartych szkół podstawowych (absolwentów klas III szkół podstawowych z roku szkolnego 2025/2026), a jednym z warunków udziału jest posiadanie Suwalskiej Karty Mieszkańca zarówno przez wnioskodawcę, jak i dziecko.

Każdy zakwalifikowany wniosek to realne wsparcie do 1000 zł rocznie na jedno dziecko. Świadczenie wypłacane jest w trzech transzach przez okres 10 miesięcy, po dostarczeniu dokumentów potwierdzających zamiar uczestnictwa oraz faktyczny udział dziecka w zajęciach sportowych. Zajęcia muszą odbywać się w Suwałkach, a ich organizatorzy prowadzić działalność co najmniej dwa lata oraz zatrudniać wykwalifikowaną kadrę.

Ruch i zdrowie przede wszystkim

Celem programu jest promowanie zdrowego trybu życia, rozwijanie sprawności fizycznej i kształtowanie pozytywnych postaw poprzez sport. Inicjatywa ma również na celu zachęcenie dzieci do aktywnego spędzania czasu wolnego, co wpływa na lepszą kondycję fizyczną i psychiczną młodych mieszkańców Suwałk.

Jak się zgłosić?

Nabór trwa od 20 czerwca do 20 lipca 2026 r.

Wypełniony wniosek wraz z kserokopią świadectwa ukończenia klasy III szkoły podstawowej potwierdzoną za zgodność z oryginałem lub zaświadczeniem wydane przez szkołę należy złożyć w kancelarii ogólnej Urzędu Miejskiego w Suwałkach przy ul. Adama Mickiewicza 1 lub ul. Teofila Noniewicza 71A.

Szczegółowych informacji udziela Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Suwałkach. Można je również znaleźć na specjalnej podstronie w dziale „Dla Mieszkańca”.