W dniach od 20 do 21 stycznia 2024 r. byliśmy organizatorem tradycyjnego XXIV Turnieju Szachowego Ferie Zimowe 2024. Kolejny już raz turniej z bogatą tradycją gościł w Szkole Podstawowe nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza w Suwałkach. W zawodach wystąpiło 40 osób z Warszawy, Olecka, Sejn i oczywiście Suwałk. W 4 grupach rankingowych zawodnicy zdobyli następujące kategorie centralne i okręgowe: II+: 1, II: 1, III: 1, IV: 5, V: 1. Sędzią głównym zawodów był IA Paweł Jaroch, a pomagali mu FA Anna Kosakowska-Jaroch oraz sędzia klasy młodzieżowej Jakub Pojawa.

Zawody były świetną okazją uczczenia 5 rocznicy powstania Klub Szachowy Jaćwież Suwałki. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że bez UMKSz Jaćwież Suwałki (w tym roku obchodziłby 29-lecie) nie byłoby naszego klubu – bardzo zachęcam do zapoznania się z historią „poprzednika” na stronie: http://jacwiezsuwalki.pl/klub/historia/, który zaczynał swoją przygodę w SP nr 10 w Suwałkach, a po powstaniu „11-tki” kontynuował działalność przy ul. Szpitalnej 66. Nieodzowną postacią i sercem uks-u był Piotr Zieliński, wieloletni wiceprezes Polskiego Związku Szachowego, Dyrektor SP-11, trener, sędzia, instruktor, przewodniczący Rady Sportu przy Prezydencie Miasta Suwałk.

Wróćmy jednak do 2 stycznia 2019 r. gdzie to w KRS-ie została zarejestrowana Fundacja „Jaćwież”. Później nazwa została zmieniona na bardziej „szachową”, a mianowicie Fundację „Klub Szachowy Jaćwież Suwałki”. Rok po powstaniu dołączyliśmy w poczet klubów szachowych Polskiego Związku Szachowego. Ktoś by powiedział po co te wszystkie zmiany? Odpowiedź jest bardzo prosta: sprawniejsze zarządzanie oraz większa możliwość pozyskiwania różnego rodzaju funduszy itp. na rzecz upowszechniania kultury fizycznej, w tym rozwoju sportu szachowego w szczególności dla dzieci i młodzieży. Przełożyło się to na wiele fajnych projektów (w latach 2019-2023) dofinansowanych w kwocie ponad 450 000 zł przez następujące instytucję: Miasto Suwałki, Urząd Miasta Ełku, Fundacja PZU, Fundacja LOTTO, Fundacja Orły Sportu, Lasy Państwowe, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Zarząd Województwa Podlaskiego, Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Do tej pory przeprowadziliśmy i rozliczyliśmy 46 projektów! Myślę, że nie skłamałbym, że średnio na napisanie jednego zadania poświęciliśmy ok. 5 godzin, co łącznie dałoby ok. 230 godzin pracy przy komputerze nie wliczając rozliczania, opisywania dokumentów księgowych, poprawek sprawozdawczych itp. I tak organizujemy  od dotacji do dotacji rozwijając nasz mały klub szachowy (klub liczy 46 osób, o 400 mniej niż np. Hańcza Suwałki). Nie mamy takiego zaplecza finansowego i trenerskiego jak topowe kluby w regionie, tj. Stoczek i Hańcza, ale małymi krokami staramy się im dorównać, a kiedyś może prześcignąć 🙂 W krótkiej 5-letniej historii możemy pochwalić się jednak następującymi wynikami sportowymi:

– Brązowy medal – Monika Borowik – Mistrzostwach Polski Juniorek do lat 12 w Szachach Błyskawicznych, Rzeszów 2022,

– Udział w Drużynowych Mistrzostwach Polki Juniorów – II Lidze, Wrocław 2022 (awans do I Ligi),

– Udział w Drużynowych Mistrzostwach Polki Juniorów – I Lidze, Lublin 2023 (utrzymanie),

– Wywalczenie 35 pkt. w latach 2020-2023 w Systemie Sportu Młodzieżowego,

– Wywalczenie wielokrotnie medali Mistrzostw Województwa Podlaskiego Juniorów,

– Przynajmniej 2-krotnie udział w Mistrzostwach Polski Juniorów w Szachach Klasycznych: Nadia Barszczewska, Kinga Gładyszewska, Michał Bartnik, Monika Borowik, Wojciech Borowik.

– Pod koniec 2023 r. Anna Kosakowska-Jaroch, po złożeniu aplikacji, została nagrodzona tytułem sędziowskim Fide Arbiter – do tej pory najwyższym sędziowskim odznaczeniem dla kobiety w naszym regionie. Nawiasem mówiąc Paweł Jaroch legitymuje się najwyższym tytułem sędziowskim w regionie International Arbiter (zdobyty w 2017 r.).

Sportowo jw. wspominaliśmy dopiero się rozwijamy 🙂 ale organizacyjnie/sprzętowo dzięki naszym działaniom myślę, że mamy najlepszy sprzęt w województwie, a myślę, że i jesteśmy w pierwszej 10-tce w Polsce 🙂 Dodatkowo pozyskaliśmy ciekawy projekt z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

„Z Pasji do Szachów – modernizacja i instrumenty wsparcia pozwalające na rozwój działalności” – budowanie odporności w warunkach zachodzących zmian dzięki zapewnieniu środku transportu, modernizacji pomieszczenia, oraz budowy profesjonalnej strony www., pozwalających na dalszy rozwój działalności.

Pozyskany m. in. samochód oraz modernizacja sali szachowej będzie sprzyjać dalszemu rozwojowi w naszym klubie 🙂 Tym samym zapraszamy do współpracy z Klubem Szachowym Jaćwież Suwałki 🙂

Link do filmu: TUTAJ >>

Fotorelacja: TUTAJ >>

Link do serwisów turniejowych: TUTAJ >>

Źródło: Paweł Jaroch