Grupa młodzieży z Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii” realizuje wyjątkowy projekt społeczny Animals Friend, którego głównym celem jest ukształtowanie i wzmocnienie współodpowiedzialności za los zwierząt.

Uczniowie podejmują liczne inicjatywy mające z jednej strony podnieść świadomość na temat ochrony praw zwierząt czy świadomość ekologiczną, a z drugiej strony bezpośrednio wspierają zwierzęta przebywające w schroniskach oraz gatunki zagrożone wyginięciem.

Od listopada uczniowie na terenie swojej szkoły zbierali karmę dla zwierząt, zachęcając plakatami i ulotkami szkolną społeczność do włączenia się w pomoc pieskom przebywającym w schronisku Sianożęć. Inicjatywa młodzieży spotkała się z bardzo dobrym odzewem, dlatego zorganizowana została kolejna zbiórka tekstyliów w postaci koców, ręczników i prześcieradeł.

W ramach projektu młodzież zorganizowała spotkanie edukacyjne z panem Wojciechem Misiukiewiczem z Wigierskiego Parku Narodowego. Leśnik z prawdziwą pasją opowiadał o zwierzętach zamieszkujących nasze okolice. Młodzież miała szansę dowiedzieć się jak żyją zwierzęta, co jedzą, jaka jest hierarchia w świecie zwierząt oraz jakie gatunki chronione występują na naszym terenie. W trakcie spotkania nie zabrakło również pytań skierowanych do uczestników wydarzenia. Osoby, które poprawnie odpowiedziały na zadane pytanie otrzymały nagrodę w postaci bogato ilustrowanego kalendarza Wigierskiego Parku Narodowego.

Spotkania edukacyjne w ramach projektu są prowadzone nie tylko w szkołach średnich, ale również wśród najmłodszych. Młodzież odwiedziła Przedszkole i Żłobek „Słoneczko”, Przedszkole nr 6, Happy Kid’s Club – Niepubliczne Przedszkole Językowe oraz Przedszkole nr 7, gdzie prowadziła zajęcia o zwierzętach, grając w gry i zabawy. Dzieci uczyły się wielu ciekawych rzeczy na temat emocji oraz życia zwierząt, dowiedziały się jak należy dbać o swoich czworonożnych przyjaciół, zostały również zabrane do wirtualnego ZOO. Takie spotkania z przedszkolakami to niesamowite doświadczenie nie tylko dla młodych ludzi realizujących projekt, ale także dla najmłodszej grupy odbiorców.

Młodzież również aktywnie włączyła się w działania fundacji WWF Polska. Symbolicznie adoptowali panterę śnieżną oraz fokę szarą dzięki czemu wspomogli działania fundacji, zmierzające do odbudowy populacji tych gatunków.

Źródło: Uczniowie Zespołu Szkół nr 4