Już za kilka tygodni ruszy budowa Parku Sensorycznego. Nowe miejsce do rekreacji powstanie pomiędzy ulicami 24 Sierpnia i Wojska Polskiego i będzie naturalnym przedłużeniem suwalskich bulwarów. W piątek (15 marca) został zainaugurowany projekt „Poprawa stanu zielonej infrastruktury na obszarach miejskich w regionie transgranicznym”, który zabezpiecza finansowanie tej inwestycji środkami z Unii Europejskiej.

Całkowita wartość projektu po stronie Miasta Suwałki to 515 551,43 EUR.  412 441,14 EUR (80%) to  dofinansowanie z UE. Partnerem projektu jest Miasto Alytus na Litwie.

– Już niebawem zostanie ogłoszony przetarg na powstanie zupełnie nowego miejsca do rekreacji dla naszych mieszkańców. Park Sensoryczny ma pozwolić na obcowanie z naturą w bardziej naturalny wręcz namacalny sposób – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk – W Parku wydzielone będą różne strefy tematyczne: strefa wzroku, dźwięku, dotyku, smaku, zapachu oraz strefa zabawy, a także edukacyjna rabata wodna z kamiennym przejściem – tłumaczy Prezydent Suwałk.

W Parku zostanie posadzonych około 60 gatunków drzew, krzewów i bylin prezentujących szeroką paletę barw, faktur i kształtów, owoców, nasion, liści i kwiatów. Ogród Sensoryczny będzie zajmował obszar o powierzchni łącznej 11 193,8m2.

Cały projekt zakłada m. in.:

  • stworzenie Ogrodu Sensorycznego na bulwarach, nad rzeką Czarna Hańcza w Suwałkach,
  • zajęcia sensoryczne i warsztaty ekologiczne dla dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Suwałkach,
  • szkolenia dla pracowników Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach dot. zmian klimatu, diagnostyki i inspekcji drzew,
  • zakup sprzętu do pielęgnacji ogrodu: ciągnika rolniczego i kosiarki samojezdnej.