W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości ponad sto uczniów Zespołu Szkół Technicznych oraz Zakładu Doskonalenia Zawodowego odtańczyło poloneza, jako wyraz pamięci o walczących o niepodległość Polski w 1918 r.

Układ taneczny przygotował i tancerzy poprowadził nauczyciel ZST Andrzej Dudanowicz. Polonez odtańczono w Parku Konstytucji 3 Maja, a uczyniono to po raz 14. Pomysłodawczynią i współrealizatorem tego wyjątkowego przedsięwzięcia jest nauczycielka ZST Jolanta Kosmowska.

W uroczystości uczestniczyli ponadto: dyrektor ZST Lech Boniszewski, prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz wraz z zastępca Romanem Rynkowskim oraz przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec.

Wszystko rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu narodowego, po którym pary ruszyły w taniec na placu przed muszlą koncertową. Na zakończenie tańca, trwającego ponad pół godziny, wszyscy uczestnicy udali się pod Dąbek Wolności, gdzie dyrekcja szkoły złożyła kwiaty, a uczeń ZST Olaf Pawłowski odegrał na trąbce utwór „Śpij kolego”. Następnie oddano cześć Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu pod jego pomnikiem w centrum  miasta.

Wszystkim uczestnikom wydarzenia podziękował prezydent Cz. Renkiewicz, szczególne słowa kierując do uczniów, którzy brali udział w tym dostojnym tańcu oraz osobom przygotowującym uczniów.

– Dziękuję za wspaniały akcent obchodów 105 rocznicy odzyskania niepodległości, jakim było piękne odtańczenie polskiego tańca narodowego. Gratuluję tak wspaniałego akcentu, będącego wyrazem patriotyzmu (…). Zapraszamy na jutrzejsze obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście, które rozpoczynamy o godz. 10:00 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej. Następnie uczestniczyć będziemy we mszy św. w intencji Ojczyzny w konkatedrze św. Aleksandra oraz w uroczystości oficjalnej pod pomnikiem  Marszałka J. Piłsudskiego. Wszystko to zostanie zakończone koncertem ”Zachowajmy polską duszę” w wykonaniu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej i Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”, który odbędzie się o g. 17:00 w Suwalskim Ośrodku Kultury.