Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz symbolicznie przekazał klucze do mieszkań lokatorom pierwszego z budynków ZBM TBS przy ul. Rodziny Rylskich. Wybudowano tam pierwszy z sześciu zaplanowanych budynków w dobrze znanej już formule „Od najemcy do właściciela”. W uroczystym przekazaniu  kluczy uczestniczyły osoby, które zamieszkają w tym budynku oraz m.in.  przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec, zastępca prezydenta Suwałk Grzegorz Krysa i prezes ZBM TBS Tomasz Ostrowski.

– Ulica Sejneńska i 42 mieszkania, ulica Szczęsnowicza 2 bloki i 48 mieszkań. Dziś przekazujemy 53 mieszkania. W sumie w ciągu ostatnich kilku lat jako samorząd udostępniliśmy 143 nowe mieszkania – powiedział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk – Życzę Państwu by się Wam tu jak najlepiej mieszkało w tym miejscu. Planujemy by powstały tu kolejne budynki dla naszych mieszkańców – dodał Prezydent Suwałk.

Na budowę tego budynku Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Dopłat przyznał Miastu Suwałki wsparcie finansowe w wysokości 4 442 918 zł. Wcześniej na ten sam budynek Miasto pozyskało z Krajowego Zasobu Nieruchomości kwotę 1 196 000 zł. Blok wybudowała firma BUD REM za kwotę 14 913 458,09 zł.

Jest to obiekt dwuklatkowy, całkowicie podpiwniczony. W każdej klatce znajdzie się winda. W piwnicy budynku zlokalizowany został otwarty garaż z 43 miejscami postojowymi. 32 miejsca postojowe znajdą się na zewnątrz (ogółem 75 miejsc postojowych dla mieszkańców). Wszystkie 53 mieszkania będą w tzw. stanie wykończonym „pod klucz”. Są to mieszkania 1, 2, 3 i 4-pokojowe o zróżnicowanej powierzchni od 28 do 71 m2.

Niebawem ZBM TBS planuje budowę kolejnego bloku z 39 mieszkaniami. Planowany do realizacji budynek B będzie budynkiem całkowicie podpiwniczonym z 4 i 5 piętrami i zawierać będzie 39 lokali mieszkalnych. W podpiwniczeniu budynku zlokalizowany zostanie otwarty garaż z 40 miejscami postojowymi i 24 miejscami na zewnątrz budynku (ogółem 64 miejsca postojowe). ZBM TBS złożył do Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej wniosek o udzielenie wsparcia ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na kwotę 1 397 000,00 zł.

Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest w IV kwartale 2024 roku, natomiast ich zakończenie i oddanie budynku do użytkowania przewiduje się w II kwartale 2026 r.