Obchody Dnia Białej Laski

Obchody Dnia Białej Laski

15 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Niezmiennie od 59 lat ma on zwracać uwagę na problemy osób niewidomych i niedowidzących w środowisku w którym funkcjonuje ta społeczność, czyli w każdej bez wyjątku i mieście i gminie. W tym dniu osoby z niepełnosprawnością przypominają o swoich potrzebach oraz udowadniają, że potrafią pokonywać codzienne trudności. Według danych GUS w Polsce żyje ok. 1,5 mln osób z daleko idącą dysfunkcją wzroku.

7 października suwalskie środowisko osób z niepełnosprawnością wzroku obchodziło swoje doroczne święto. Kilkadziesiąt osób z Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Suwałkach spotkało się, by w gronie bliskich sobie osób porozmawiać o bieżących sprawach oraz zadać pytania do zaproszonych gości i usłyszeć bieżące informacje o tym co dzieje się lokalnej społeczności.

Wśród uczestników znaleźli się członkowie PZN z miasta i rejonu, zaś wśród gości: prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jacek Niedźwiedzki, prezes Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Lilianna Zielińska, kierownik Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności Bożena Wojdyła i inspektor Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Honorata Rudnik.

Z okazji dorocznego święta goście przekazali życzenia oraz symboliczne kwiaty. Deklarowali dalsze wspomaganie funkcjonowania suwalskiego Koła Terenowego PZN. Za to wsparcie dziękowali przedstawiciele Okręgu Podlaskiego PZN: Prezes Rafał Gawkowski i dyrektor Krystyna Korolczuk.

W 2021 r. Polski Związek Niewidomych obchodził 70-lecie powstania. Do PZN należy w województwie podlaskim ok. 1,5 tys. osób, w tym ok. 130 osób należących do suwalskiego Koła. Biuro PZN w Suwałkach mieści się przy ul. Pułaskiego 26 a i jest czynne we wtorki i czwartki w godz. 9:30-13:30. Prezesem Koła jest Wojciech Jakubowski.

Top