Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych w Suwałkach

Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych w Suwałkach

Jakub Kosakowski z Zagłębia Dąbrowa Górnicza został mistrzem Polski w szachach błyskawicznych rozegranych  14 października w hali Suwałki Arena. Wywalczył 12 pkt w 15 rundach i o pół punktu wyprzedził pozostałych medalistów Krzysztofa Jakubowskiego z Silesii Racibórz oraz Adriana Budzisza z MUKS Stoczek Białystok. Dobrze zaprezentowali się suwalscy szachiści. Najwyższe lokaty zajęli: dziewiątą- Jan Butkiewicz (10,5 pkt) z KSZ Hańcza Suwałki; dwunastą – Dawid Jasiulewicz (10 pkt) z KSZ Hańcza;  dwudziesty – Grabowski (9 pkt) z KSZ Hańcza oraz suwalczanin Adam Ryszkiewicz (9 pkt) bez przynależności klubowej. W turnieju rywalizowało 111 szachistów.

Wśród kobiet zdecydowanie wygrała Klaudia Kulon z LKS Wrzos Miedzyborów, która zdobyła 14,5 pkt w 15 rundach i 2 pkt wyprzedziła Annę Kubicką z Zagłębia Dąbrowa Górnicza i o 2,5 pkt Lidię Czarnecką z Gostmat Gostynin. Z suwalskich szachistek najwyższe lokaty zajęły: dwunastą Hanna Butkiewicz (8 pkt) z Hańczy Suwałki i dwudziestą – Kinga Gładyszewska z KSz Jaćwież Suwałki. W turnieju rywalizowało 30 szachistek. Jego organizatorem była Fundacja Jaćwież we współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Suwałkach oraz Polskim Związkiem Szachowym.

Terminem „szachy błyskawiczne” określana jest partia szachowa, w której każdy z zawodników ma nie więcej niż 10 minut na całą partię. W środowisku szachowym popularnym określeniem partii błyskawicznej jest blitz. Nazwa ta pochodzi od niemieckiego słowa oznaczającego błyskawicę. Tempo gry wynosi 3 minuty + 2 sekundy na ruch.
Honorowy patronat na turniejem sprawowali: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki i Prezydent Miasta Suwałki Czesław Renkiewicz.
Top