XIV MŁODZIEŻOWY MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 2019 SUWAŁKI

„Pamiętam i nigdy nie zapomnę, skąd pochodzę i jaką mam historię!””

Szanowni Państwo,

Podobnie jak w ubiegłych latach, i w tym roku suwalska młodzież podjęła się organizacji Młodzieżowego Marszu Niepodległości. Z ogromną dumą oraz nadzieją, zapraszamy Państwa do uczestnictwa w tym dniu razem z nami w świętowaniu niepodległości.

W tym roku dodatkowo świętujemy stulecie wyzwolenia Suwałk oraz Powstania Sejneńskiego. Dlatego też Patronem Marszu został wybrany ppor. Wacław Zawadzki – jeden z dowódców Powstania Sejneńskiego 1919 r. Urodził się w Warszawie. W 1915 roku został przyjęty do Batalionu Warszawskiego POW. W lutym 1918 kierował Strażą Kresową na Suwalszczyźnie. Napięta sytuacja na pograniczu polsko-litewskim doprowadziła do wybuchu Powstania Sejneńskiego. Do pierwszego uderzenia doszło 23.08.2019 ok. godz. 03:00, gdy grupa operacyjna „Sumowo” pod wodzą Wacława Zawadzkiego zajęła Sejny i okolice, powołując w mieście tymczasowy Zarząd Miasta. 25.08.2019 nad ranem Litwini przypuścili kontratak i na krótko opanowali miasto. Tego dnia śmierć poniosło 16 powstańców, w tym Wacław Zawadzki. Około godz. 11:00 nieprzyjaciele zostali wyparci z miasta, a wieczorem wkroczyły do niego pierwsze oddziały 41. Suwalskiego Pułku Piechoty. Litwini przeprowadzili jeszcze jedno natarcie, jednak wzmocnione siły polskie nie dały się zaskoczyć. Dnia 01.09.1919 oddziały powstańcze zostały włączone do 41. Suwalskiego PP, co uważa się za datę końcową zwycięskiego Powstania Sejneńskiego. Dzieło Ppor. Wacława Zawadzkiego (awansowany pośmiertnie) stanowi chwalebną kartę w historii naszej ojczyzny. Powstanie Sejneńskie, obok Powstania Wielkopolskiego, stanowi zryw niepodległościowy, zakończony pełnym powodzeniem.

Decyzją Wojewody Podlaskiego z dnia 27.10.2017 r. wydano zgodę na cykliczne organizowanie Młodzieżowego Marszu Niepodległości w Suwałkach w celu uczczenia Narodowego Święta Niepodległości w Suwałkach do 2020 roku. W uzasadnieniu decyzji czytamy, iż Wojewoda Podlaski stwierdził (…) że organizowane zgromadzenia spełniają warunki określone w Ustawie Prawo o zgromadzeniach tj. mają na celu w szczególności uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczpospolitej Polskiej wydarzeń, a tym samym nie ma przeszkód prawnych do wyrażenia zgody na cykliczne  organizowanie tych zgromadzeń. Informacja znajduje się pod adresem http://puw.bip.gov.pl/zgromadzenia-publiczne/terminy-zgromadzen-cyklicznych.html.

Tradycja Marszu sięga roku 1980, kiedy to 11 listopada młodzież wyczyściła pomnik Peowiaków na suwalskim cmentarzu, a po mszy świętej w kościele św. Aleksandra ruszyła pod znajdujący się w parku miejskim zasadzony w 1923 roku „Dąb Wolności”, a następnie z pochodniami udała się na cmentarz pod mogiłę uczestników powstania sejneńskiego. W manifestacji niesiono transparenty o następującej treści: „Żądamy wolności i niepodległości”, „Żądamy zmiany programów nauczania”, „Żądamy wprowadzenia niektórych dat historycznych”. Chcąc pielęgnować pamięć i docenić walkę podejmowaną przez młodych ludzi o wolność, podjęliśmy się dość trudnego zadania wskrzeszenia w Suwałkach idei Marszu Niepodległości. Pierwszy marsz odbył się w 2006 r.

Niniejsze zgromadzenie jest legalne, odpowiednio zgłoszone władzom miasta i innym wymaganym instytucjom. Ponadto jest to pokojowe zgromadzenie, które co roku zrzesza dzieci, młodzież i dorosłych. Tego dnia wszyscy jesteśmy razem, ponad podziałami.

Znaleźć nas można tu: facebook.com/MMNSuwalki

Źródło: Sylwia Urbanowicz