Ukazała się nowa książka Andrzeja Irskiego pt. „Jacht ze Sztynortu”. Pod tym pseudonimem ukrywa się suwalczanin Ireneusz Sewastianowicz, były dziennikarz, laureat wielu konkursów na reportaż, autor lub współautor 21 książek.

„Jacht ze Sztynortu” stanowi kolejną kontynuację cyklu „Pan Samochodzik i…”, stworzonego kiedyś przez Zbigniewa Nienackiego. To już ósma książka Irskiego w tej serii. Wcześniej ukazały się „Skarb UB” (2012), „Leśna samotnia”, „Depozyt hrabiego Paca”, „Duchy piramidy w Rapie” (2013), „Tablice mormonów”, „Sztucery Goringa” i „Powstańcza kasa” (2014). Akcja wszystkich dzieje się na Suwalszczyźnie lub naMazurach.

Tym razem bohaterem i narratorem powieści jest Krzysztof Płatek, który już wcześniej pomagał Pawłowi Dańcowi, pracownikowi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w rozwikłaniu tajemnicy piramidy w Rapie i poszukiwaniach sztucerów Göringa. Właśnie odebrał dyplom magistra historii sztuki. Ostatnie wakacje zamierza spędzić na obozie płetwonurków, na który zaprasza go Elżbieta, urocza znajoma z bieszczadzkich połonin. Przy okazji Krzysztof dowiaduje się o zatopionym w czasie II wojny światowej w mazurskim jeziorze Dargin jachcie hrabiego Heinricha von Lehndorffa, właściciela Sztynortu, straconego w 1944 r. za udział w spisku na życie Hitlera. Niewykluczone, że łódź przewoziła bliżej nieznany skarb. Krzysztof zamierza odnaleźć wrak, lecz napotyka przeciwników. Szczególnie tajemniczo zachowuje się załoga pływającej pod czarnymi żaglami „Bloody Susan”. O co naprawdę toczy się gra i kto okaże się zwycięzcą?

Obecnie A. Irski pisze powieść „Rabusie z sanktuarium” z akcją głównie w Studzienicznej, Przewięzi, Augustowie i Suwałkach.

 

Andrzej Irski – „Jacht ze Sztynortu”, Olsztyn 2015

Dodatkowe informacje na stronie: www.wydawnictwo-warmia.pl