Szkoła Podstawowa nr 6 im. A. Kujałowicz i Szkoła Podstawowa nr 10 im. Olimpijczyków Polskich osiągnęły najlepsze w Suwałkach wyniki z tegorocznego sprawdzianu szóstoklasisty. W Suwałkach sprawdzian z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego napisało 684 uczniów.

Według danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży suwalskie szkoły osiągnęły średni wynik z języka polskiego i matematyki:

– Szkoła Podstawowa nr 6 im. A. Kujałowicz- 71 %,

– Szkoła Podstawowa nr 10 im. Olimpijczyków Polskich- 71 %,

– Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Suwałkach – 69 % ,

– Szkoła Podstawowa nr 4 im. Ks. A. Hamerszmita – 68 %,

– Szkoła Podstawowa nr 2 im. A. Piłsudskiej– 68 %,

– Szkoła Podstawowa nr 11 – 66 %,

– Szkoła Podstawowa nr 7 – 65 %,

– Szkoła Podstawowa nr 5 im. A. Wierusz- Kowalskiego – 65 %,

– Szkoła Podstawowa nr 9 im. W. Puchalskiego – 63 %,

– Parafialna Podstawowa Szkoła Polsko-Romska – 40%.

Jeżeli chodzi o wyniki ze sprawdzianu z języka polskiego najlepsze wynik osiągnęli uczniowie: SP nr 2, SP nr 6, SP nr 10 i SP nr 5. Najsłabsze wyniki osiągnęli uczniowie SP nr 9 i Parafialnej Podstawowej Szkoły Romskiej. Wynik średni w mieście- 73%, a w kraju- 73%.

W części matematycznej najlepsze wyniki osiągnęli uczniowie: SP nr 6 , SP nr 10 i Niepublicznej Szkoły Podstawowej. Najsłabsze wyniki osiągnęli uczniowie: SP nr 5 i SP nr 7 oraz Parafialnej Podstawowej Szkoły Polsko- Romskiej. Wynik średni w mieście- 61 %, a w kraju 61%.

Z języka angielskiego sprawdzian najlepiej napisali uczniowie: Niepublicznej Szkoły Podstawowej, SP nr 4 i SP nr 2, a najsłabiej SP nr 11, SP nr 9 i Parafialnej Podstawowej Szkoły Polsko- Romskiej. Średni wynik w mieście- 79 %,a w kraju- 78%.

Wyniki jakie osiągają suwalscy szóstoklasiści ze sprawdzianu są coraz lepsze w porównaniu do innych miast. Potwierdza to prestiżowy ranking pisma samorządowego „ Wspólnota” w którym oceniono zmiany jakie nastąpiły w polskiej oświacie w latach 2009- 2013. Ranking stworzono porównując dane dotyczące m.in. wyników sprawdzianu na koniec szkoły podstawowej. Suwałki zajęły dziesiąte miejsce wśród 65 polskich miast na prawach powiatu. Jednak nadal suwalscy szóstoklasiści osiągają niższe wyniki ze sprawdzianu od swoich kolegów z Białegostoku i Łomży. W tym roku szóstoklasiści z Białegostoku i Łomży osiągnęli średni wynik na poziomie 71 %, a w Suwałkach 67 %. Szczególnie zauważalna różnica jest jeżeli chodzi o uczniów osiągających niskie i wysokie wyniki. W porównaniu do Białegostoku i Łomży, w Suwałkach jest mniej uczniów osiągających wynik wysoki i więcej uczniów osiągających wynik niski. Jeżeli chodzi o uczniów , którzy osiągnęli wynik średni- najwięcej jest ich w Suwałkach. Więcej niż w Łomży i Białymstoku.