Suwalscy działkowcy obchodzą Dzień Działkowca i jubileusze Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Na terenie Suwałk działa 6 ogrodów. W ostatnich dniach świętowali działkowcy trzech z nich. W spotkaniach uczestniczyli m.in.: prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec oraz radni: Andrzej Turowski, Zbigniew De-Mezer i Kamil Klimek.

Jako pierwsi na swoim dorocznym święcie spotkali się działkowcy z ROD im. Jaćwingów. 2 września na „plac przed wagonem” przy ul. Prymasa S. Wyszyńskiego dotarło ponad 200 osób. Prezes ROD Paweł Podleśny wspomniał o inwestycjach w części wspólnej Ogrodu, podziękował także suwalskiemu samorządowi za dotacje, które od lat wspierają funkcjonowanie ogródków, wzmacniając inwestycje w zakresie najpilniejszych spraw typu: budowy dróg dojazdowych i parkingów, poprawy ogrodzenia czy wymiany instalacji wodnych.

– Wiele jest zalet naszych działek. Tu jest chłodniej, przyjemniej, a dzięki zieleni także zdrowiej. Można popracować, fajnie pachnie ziemia, a za płotem są mili sąsiedzi. Odkąd jestem na emeryturze, to docieram tu codziennie. Fajnie, że przez pół roku można tu nawet dojechać MPK-iem. Często zapraszam też znajomych, którzy to moje miejsce żartobliwie nazywają „rajem na ziemi” – tak o roli działek w codziennym życiu opowiedziała pani Krystyna, która od 41 lat ma działkę w ROD im. Jaćwingów.

 

Po części oficjalnej można było posilić się kiełbasą, pieczywem i napojamiserwowanymi dla członków ogrodowej wspólnoty. Czas umilały animatorki licznymi zabawami i konkursami ze słodyczami i drobnymi upominkami, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Ponadto była dmuchana zjeżdżalnia, a do tańca przygrywał zespół muzyczny

 

Jubileusz 45-lecia obchodzili działkowcy zrzeszeni w ROD „Malwa”. Był to czas podziękowań dla osób, które w sposób szczególny zajmują się swoimi ogródkami. Uhonorowano również najaktywniejszych działkowców odznakami „Za zasługi dla ROD”. Wyróżnienia i nagrody wręczał prezes ROD Malwa Józef Demiańczuk.

ROD Malwa funkcjonuje przy ul. Sianożęć. To największy ogród w Suwałkach i drugi w województwie podlaskim pod względem wielkości. Jest też drugim w mieście co do stażu. Powstał w 1978 r. Aktualnie skupia 816 działek na powierzchni ponad 31,5 ha.

 

 

Na placu głównym ROD „Malwy” zorganizowano zabawy rekreacyjne dla dzieci i dorosłych, a także pokazy, prezentacje i poczęstunek. Były kiełbaski i wata cukrowa oraz zawody strzelania z łuku, przejażdżki konne i konkursy piłkarskie

Świętowali też działkowcy najstarszego z suwalskich ogrodów – ROD im. M. Konopnickiej, który powstał przed 48 laty. Słynął on w Suwałkach ze świetlicy, w której organizowano wiele wesel i innych uroczystości w mieście. W ostatnim czasie świetlica m.in. dzięki dotacji miasta poddawana jest remontowi i modernizacji.

– Po kilku chudych latach zafundowanych działkowcom przez zarząd Ogrodu M. Konopnickiej ze względu na prace inwestycyjne, te niewidoczne – instalacje podziemne i te widoczne – jak remont zaplecza gospodarczego w tym świetlicy, zarząd postanowił uczcić Dzień Działkowca. Zaprosiliśmy więc naszych działkowców oraz osoby i instytucje, które nas wspierają, by za to wszystko serdecznie podziękować – powiedział prezes ROD im. M. Konopnickiej Andrzej Soroka.

 

Szefowie ROD im. M. Konopnickiej wręczyli wyróżnienia działkowcom, którzy w sposób szczególny zajmują się swoimi
ogródkami

Jeszcze kilkanaście lat temu działkowcy każdy skrawek terenu przeznaczali na uprawę warzyw, sadzili krzewy i drzewa owocowe. Dziś w większości ogródków dominują krzewy ozdobne, różne gatunki traw i iglaków, a działki pełnią głównie funkcję rekreacyjną. Nie brakuje jednak użytkowników, którzy wiosną sieją, a latem i jesienią zbierają z pola plony.

***

ROD im. M. Konopnickiej ma 48 lat

Jubileusz 45-lat ROD Malwa

Działkowcy z ROD im. Jaćwingów podziękowali za plony