ROD im. M. Konopnickiej ma 48 lat

ROD im. M. Konopnickiej ma 48 lat

Koniec lata to pracowity czas dla suwalskich działkowców, którzy nie tylko zbierają plony, ale również porządkują swoje ogrody i świętują doroczne dożynki. Dożynki są też okazją do wręczenia nagród oraz dyplomów dla zasłużonych działkowców i użytkowników najładniejszych ogródków. Prezentowane są wtedy plony, a po części oficjalnej jest zawsze czas na poczęstunek i wspólną zabawę. Na terenie Suwałk działała 6 ogrodów, które skupiają łącznie ponad 2,6 tys. działek. W sobotę 9 września członkowie Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. M. Konopnickiej świętowali Dzień Działkowca oraz 48-lecie powstania ogrodu.

Prezes ROD Andrzej Soroka w swym wystąpieniu przypomniał początki ogrodnictwa działkowego na terenie Suwałk, które sięgają początków lat 70-tych ub. wieku. Ogrody zakładane były na nieużytkach miejskich. Jeszcze kilkanaście lat temu działkowcy każdy skrawek terenu przeznaczali na uprawę warzyw, sadzili krzewy i drzewa owocowe. Dziś w większości ogródków dominują krzewy ozdobne, różne gatunki traw i iglaków, a działki pełnią głównie funkcję rekreacyjną. Nie brakuje jednak użytkowników, którzy wiosną sieją, a latem i jesienią zbierają z pola plony. ROD Konopnickiej słynął w Suwałkach ze świetlicy, która służyła na potrzeby wesel i innych uroczystości w mieście. W ostatnim czasie świetlica m.in. dzięki dotacji miasta poddawana jest remontowi i modernizacji.

–  Po kilku chudych latach zafundowanych działkowcom przez zarząd Ogrodu ze względu na prace inwestycyjne, te nie widoczne – instalacje podziemne i te widoczne jak remont zaplecza gospodarczego w tym świetlicy, zarząd postanowił uczcić Dzień Działkowca. Zaprosiliśmy więc naszych działkowców oraz osoby i instytucje, które nas wspierają, by za to wszystko serdecznie podziękować – powiedział prezes ROD  A. Soroka.

Gratulacje oraz najlepsze życzenia z okazji jubileuszu złożyli działkowcom prezydent Suwałk Czesław Rynkiewicz oraz przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec, który wraz z radnymi Zbigniewem De-Mezerem i Kamilem Klimkiem wzięli udział w uroczystościach. 

– Jako samorząd jesteśmy dumni z Rodzinnych Ogrodów Działkowych i wyjątkowej tradycji ogrodnictwa działkowego w mieście – mówił podczas uroczystości prezydent Cz. Renkiewicz.  – Dla wielu z Was ogrody działkowe to pasja, ale również miejsce, gdzie możecie spotkać się z rodzinami oraz przyjaciółmi. Warto także podkreślić, że zielone i zadbane działki stanowią wraz z parkami, skwerami oraz obszarami leśnymi w mieście zielone płuca i prawdziwą wizytówkę Suwałk. Po tych kilku latach przekazywania działkowcom dotacji widać efekty naszej współpracy i cieszę się, że dalej chętnie korzystacie z tych środków w celu  renowacji miejsc wspólnego wypoczynku – podkreślił prezydent.

***

Ogród im. M. Konopnickiej  powstał z inicjatywy rad zakładowych i związków zawodowych z 21 zakładów pracy, którzy wystąpili z wnioskiem do Naczelnika Miasta Suwałki o przydzielenie terenu do zagospodarowania jako ogródki działkowe dla pracowników. W lutym 1975 r. Urząd Miasta przekazał grunty o pow. 16,3 ha w użytkowanie ogrodu działkowego, który powstał w południowo-zachodniej części Suwałk u zbiegu  ulic Zastawie i Lotniczej i przyjął nazwę Międzyzakładowy Ogród Działkowy im. Marii Konopnickiej. W marcu tego roku przystąpiono do wytyczenia alejek oraz 412 działek o pow. 300 m2. W kwietniu 1980 roku podjęto decyzję o wybudowaniu świetlicy ogrodu, a w latach 1981 – 82  sukcesywnie oddawano  ją do użytku. Z końcem 1982 r. Ogród zmienił nazwę na Pracowniczy Ogród Działkowy im. Marii Konopnickiej. Aktualnie skupia on 416 działek, a funkcją  prezesa sprawuje Andrzej Soroka.

Top