„Suwalszczyzna” ma 70 lat

„Suwalszczyzna” ma 70 lat

Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” obchodzi jubileusz 70-lecia działalności. W Suwalskim Ośrodku Kultury odbyło się jubileuszowe spotkanie i koncert zespołu, który koncertuje od 1951 r. Były gratulacje, życzenia, kwiaty, medale i odznaczenia oraz spotkania osób, które tworzyły zespół w różnych latach. Było historycznie i dostojnie, wzruszająco i humorystycznie, a przede wszystkim muzycznie i tanecznie. Byli też goście, w tym m.in. poseł Jarosław Zieliński, wojewoda Bohdan Paszkowski, prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec z licznym gronem radnych.

Odznaczenia i medale otrzymały osoby związane z „Suwalszczyzną”: Maria Jolanta Lauryn, Marian Szaryński, Aleksander Witkowski, Krzysztof Krzesicki oraz Seniorzy Zespołu. A na zakończenie ZPiT „Suwalszczyzna” zaprezentował koncert „Na skrzydłach tańca”, w którym znalazły się m.in. mazur, wiązanka tańców lubelskich, kujawiak z oberkiem, solo kapeli i fragment tańców suwalskich. A na finał liczni widzowie obejrzeli występ pokoleń ZPiT „Suwalszczyzna”.

Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” to jeden z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Laureat prestiżowej Nagrody Podlaska Marka, nagrody Prezydenta Suwałk Włócznia Jaćwingów oraz medalu Zasłużony dla Miasta Suwałk. Z powodzeniem zespół rekonstruuje suwalskie tradycje taneczne, animuje lokalną społeczność, koncertuje w kraju i za granicą. Udanie promuje lokalne dziedzictwo kulturowe, tradycje Suwałk i regionu. Zespół jest lokalnym symbolem tradycji. Nie ma chyba w Suwałkach rodziny, która nie miałaby w swoim gronie byłego tancerza, śpiewaka czy muzyka z ZPiT „Suwalszczyzna”. Dzisiaj „Suwalszczyzna” to wielopokoleniowy zespół tańczących i śpiewających artystów oraz orkiestra Zespołu – razem blisko 100 osób połączonych wspólną pasją.

Więcej o ZPiT „Suwalszczyzna” w następnym wydaniu „DTS”.

Top