Suwalscy karatecy najlepsi w Polsce

Suwalski Klub Karate zdobył drużynowe mistrzostwo Polski seniorów. To pierwszy taki tytuł w historii suwalskiego klubu.

30 maja w Koszalinie odbyły się 42 Mistrzostwa Polski Seniorów Karate Kyokushin. Startowało w nich 117 zawodników z 42 klubów z całej Polski. Suwalski Klub Karate wystawił czterech najstarszych i obecnie najbardziej doświadczonych zawodników, którzy startują w jego barwach. Mateusz Krejpcio – wielokrotny medalista Mistrzostwa Polski i Europy Juniorów oraz Młodzieżowców, brązowy medalista Mistrzostw Polski Seniorów 2013. Mateusz Muczyński – wielokrotny medalista Mistrzostwa Polski Młodzieżowców, brązowy medalista Mistrzostw Europy Młodzieżowców, oraz brązowy medalista Mistrzostw Polski Seniorów 2014. Wojciech Żytkiewicz – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski Młodzieżowców, brązowy medalista Mistrzostw Polski Seniorów 2014 oraz najmłodszy zawodnik Sebastian Biłbak, Mistrz Polski Młodzieżowców 2014.

Okazało się, że suwalska drużyna zapisała nową kartę w historii klubu zdobywając po raz pierwszy w 24-letniej działalności klubu drużynowe Mistrzostwo Polski Seniorów. Pierwszy raz w historii Karate Kyokushin, a były to 42 Mistrzostwa, trzy drużyny stanęły na najwyższym podium. Suwałki, Tarnowskie Góry i Wrocław zdobyły tyle samo punktów indywidualnie, a ich zawodnicy po tyle samo medali – dwa złote i jeden srebrny. Nie pomniejsza to faktu, że jest to najwyższy rangą, sportowy, drużynowy wynik suwalskich zawodników od 1997 roku. Wtedy to Suwałki zdobyły trzecie miejsce drużynowo w kategorii seniorów.

Na przestrzeni lat suwalska drużyna stawała na podium drużynowym 16 razy, ale były to medale Mistrzostw Polski Juniorów i Młodzieżowców. Trzeba było czekać aż 18 lat, aby udało się wychować zawodników na miarę Mistrzów Polski Seniorów, którzy startują w naszych barwach.

Indywidualne medale w Mistrzostwach Polski Seniorów dla Suwałk zdobywali dotychczas: Marek Krejpcio – 1995 brąz, 1996 srebro, 1997 złoto i 1998 złoto, Robert Wojnowski – 1999 brąz, Iwona Ołów – 2001 brąz, 2003 brąz, Gerard Will – 2010 brąz, Mateusz Krejpcio – 2013 brąz, Mateusz Muczyński – 2014 brąz, Wojciech Żytkiewicz 2014 brąz. Ostatni suwalski medal w seniorach, innego koloru niż brązowy, zdobył Marek Krejpcio w 1998 roku. Wychowankowie Suwalskiego Klubu zdobywali lepsze miejsca niż trzecie, ale już dla innych klubów, z racji wyjazdu z Suwałk do większych miast i zmiany barw klubowych.

Tym razem zawodnicy startujący w barwach Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin okazali się najlepsi. Mistrzem Polski seniorów został Mateusz Krejpcio w kumite do 75 kg. Drugim Mistrzem Polski Seniorów został Mateusz Muczyński w kumite do 65 kg. Trzeci medal i Wicemistrzostwo zdobył Wojciech Żytkiewicz w kategorii do 70 kg. Najmłodszy zawodnik Sebastian Biłbak startował w kategorii do 75 kg i tym razem przegrał w eliminacjach.

– Jestem dumny ze swoich zawodników, że osiągnęli tak wspaniały wynik. Często mówi się, że historia zatacza kręgi. Aby ten krąg się zamknął i suwalska drużyna zdobyła medal drużynowy na seniorach, trzeba było czekać 18 lat. 18 lat pracy wychowawczej i trenerskiej, która przyniosła wreszcie efekt w postaci najlepszego wyniku drużynowego w historii oraz najwyższego rangą sportową, jaki można zdobyć w kraju. Świadczy to o tym, że szliśmy cały czas w dobrym kierunku, bo cel został osiągnięty, mimo iż był tak oddalony. Myślę ze nasi zawodnicy jeszcze nie raz zademonstrują swoje umiejętności w kraju i poza jego granicami i wielokrotnie będziemy dumni, że mamy tak wybitnych karateków w Suwałkach- ocenił trener Marek Krejpcio.

Wyjazd na zawody został dofinansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

Źródło:WWW.karate.suwalki.pl