W czwartkowy ( 9.07) wieczór na antenie Programu 3 Polskiego Radia będzie można usłyszeć transmisję z Suwałki Blues Festival. Trójkowa audycja „Bielszy odcień bluesa” będzie świętować swoje 40. urodziny. Jubileuszowa audycja „Bielszy odcień bluesa” z Suwałk zostanie wyemitowana w czwartek w godzinach 22.05-23.00 .

W jubileuszowym koncercie otwierającym Suwałki Blues Festival zagrają: Voo Voo oraz Wovoka, Paddy Milner (UK), Jan Gałach, Bartek Łęczycki, Suwałki Gospel Choir. Koncert rozpocznie się o godz. 20 w SOK przy ul. Jana Pawła II 5.

Jan „Baobab” Chojnacki o audycji: Bielszy odcień bluesa powstał z przyjaźni i wspólnych zainteresowań. Już ponad 40 lat temu stwierdziliśmy z Wojtkiem Mannem, że kręcą nas podobne dźwięki. W połowie lat 70. WM był już osobowością radiową, a ja jeździłem trochę po świecie zbierając płyty do bluesowej kolekcji. W 1975 roku postanowiliśmy udostępnić ten zbiór słuchaczom radia w Polsce. Bielszy odcień bluesa miał swoją premierę jesienią 1975 roku.

Przez blisko 6 lat obaj firmowaliśmy audycję. Zaprezentowaliśmy między innymi pełne dyskografie Johna Mayalla, Erica Claptona, The Allman Brothers Band, Fleetwood Mac. Niezwykłym, jak na schyłek lat 70., wydarzeniem była dwugodzinna rozmowa z Johnem Mayallem przeplatana jego nagraniami – John przy telefonie w Poznaniu, a my w studiu przy Myśliwieckiej. I to poszło na żywca! W początkach lat 80. Wojtek wyruszył w daleki świat i choć wkrótce wrócił, to od tamtej pory do dziś ja już samodzielnie popycham ten bluesowy wózek. Jesienią 2009 roku, kiedy powróciło nowe, Bielszy odcień bluesa zajął stałą pozycję w ramówce Trójki – w każdy czwartek o 22.05. Niech blues będzie z Wami! Tych, którzy na koncercie być nie mogą, zapraszamy do wysłuchania transmisji live na antenie radiowej Trójki. Źródło: http://suwalkiblues.com/pl/

Kiedy zadebiutowała na antenie Trójki, większości wykonawców jubileuszowego koncertu nie było jeszcze na świecie. A blues do dziś inspiruje młodych! Wovoka w oryginalny sposób przekłada na współczesny język muzyczny archaiczne kredo starych mistrzów. Wirtuoz klawiszy Paddy Milner atrakcyjnie łączy blues i boogie w rockowy przekaz. No i w końcu, wielopokoleniowe Voo Voo. Wojtek Waglewski i koledzy mają własną, niepowtarzalną frazę, ale oczywiście przetykaną bluesowymi nutkami. Taki jest w 2015 roku „Bielszy odcień bluesa”. Przekonacie się o tym podczas koncertu inaugurującego Suwałki Blues Festival.