Suwalczanie spisują się

Suwalczanie spisują się

W pierwszym miesiącu Narodowego Spisu Powszechnego w Suwałkach spisanych zostało ponad 5 tys. osób i ponad 2 tys. mieszkań. To jeden z najwyższych wyników w województwie – według danych, które Urząd Miejski w Suwałkach otrzymał z GUS. Zachęcamy mieszkańców Suwałk, by wypełnili obowiązek spisu, który zajmuje nie więcej niż 30 minut.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest realizowany następującymi metodami:

– obowiązkowo: metodą samospisu internetowego (CAWI)
– uzupełniająco: metodą wywiadu telefonicznego (CATI)
– metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI)

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy jest obowiązkowy. Oczywiście, jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie jest w stanie się samospisać, pomogą mu w tym rachmistrze – bezpośrednio i telefonicznie.

Metody przeprowadzenia spisu

Samospis internetowy (CAWI) odbywa się, jak każdy spis powszechny, w wyznaczonym terminie. Respondenci na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniają wymagane dane w interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej GUS. Każda osoba dokonująca samospisu jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Aby uzyskać dostęp do danych, osoba spisująca się używa unikalnego hasła. Aplikacja na bieżąco sygnalizuje, czy respondent właściwie wypełnia rubryki.
Gminne Biuro Spisowe w Suwałkach przekazuje informację o pomieszczeniach w których są przygotowane stanowiska do samospisu:
1. Urząd Miejski (parter, hol przy pokoju nr 37), tel. 87 562 80 38, 87 562 81 57.
2. Biblioteka Publiczna Filia Nr 2 (podwyższony parter budynku) ul. Klonowa 41, nr tel. 87 567 11 09.
3. Biblioteka Publiczna Filia Nr 3 (parter budynku), ul. Północna 26 (Osiedle Kamena), nr tel. 87 567 48 15.

Pomoc przy spisie
Osoby, które nie mogą samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy mogą skorzystać z pomocy i zostaną spisani jedną z dwóch innych metod:
– wywiadu telefonicznego wspieranego programem komputerowym (CATI)
– wywiadu bezpośredniego prowadzonego przez rachmistrza spisowego i rejestrowanego na elektronicznym urządzeniu przenośnym (CAPI).

UWAGA! Osoby, które nie mogą samodzielnie się spisać powinny skorzystać ze wsparcia urzędnika spisowego w Urzędzie Miejskim w Suwałkach pod nr tel. 87 562 8157 i 87 562 81 73. Jest też możliwość spisu przez telefon na infolinii – nr tel. 22 279 99 90. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://spis.gov.pl/

Top