Od 15 lutego rusza nabór do kolejnej edycji miejskiego programu dopłat do wymiany źródeł ciepła. Można też korzystać z programu „Czyste Powietrze”. Przypominamy również o prowadzonej inwentaryzacji źródeł ciepła na terenie Suwałk.

Dotacje samorządowe i „Czyste Powietrze”
Od 15 lutego do końca marca będzie można składać wnioski o dotację na dofinansowanie na:
1) trwałą likwidację systemu ogrzewania, opartego na starym źródle ciepła i jego zmianę na podłączenie nieruchomości do miejskiej sieci ciepłowniczej lub podłączenie do sieci gazowej,
2) zastąpienie aktualnie używanych starych źródeł ciepła, nowym źródłem ciepła o wyższej sprawności wytwarzania ciepła i parametrach technicznych pod warunkiem, że nie istnieje możliwość podłączenia nieruchomości do miejskiej sieci ciepłowniczej lub sieci gazowej.
Wysokość miejskiej dotacji na realizację pojedynczego zadania w 2022 r. wynosi:
1) w przypadku właścicieli domów jednorodzinnych od 3 000 do 6 000 zł,
2) w przypadku wspólnot mieszkaniowych i właścicieli domów wielorodzinnych – 70% kosztów kwalifikowanych realizacji zadania, jednak nie więcej niż 15 000 zł.
O szczegóły można pytać w Wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Suwałkach.
Obecnie miejski program dotacji dopuszcza uzyskanie dofinansowania na to samo zadanie z programu „Czyste powietrze”, o ile nie dochodzi do podwójnego finansowania tych samych wydatków. O szczegóły można pytać w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach.

Inwentaryzacja źródeł ciepła
W ubiegłym roku na terenie naszego miasta prowadzona była akcja, której celem było określenie sposobu ogrzewania domów w Suwałkach.
W tym celu do domów mieszkańców Suwałk dostarczone zostały:
a) deklaracje dotyczące źródeł ciepła i źródeł spalania paliw,
b) ankieta inwentaryzacji źródeł emisji na terenie Miasta Suwałki, dotycząca sposobów ogrzewania budynków na terenie Suwałk.
Do końca stycznia tego roku informację o sposobie ogrzewania budynku złożyło 2 338 mieszkańców, z czego 1 880 w formie papierowej, a pozostali przez stronę internetową – bezpośrednio do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jednocześnie złożono ok. 1 800 ankiet.
Formularze deklaracji dostępne są na stronie internetowej: www.um.suwalki.pl w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) w zakładce: menu tematyczne – ochrona środowiska – deklaracje dotyczące źródeł ciepła i źródeł spalania – CEEB.
W przypadku pytań można kontaktować się telefonicznie pod numerem 87 562 82 10 (Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej UM w Suwałkach).