Upamiętnienie w Suwałkach 105 rocznicy odzyskania niepodległości odbyło się z udziałem mieszkańców miasta, duchowieństwa, parlamentarzystów, służb mundurowych i harcerzy, przedstawicieli wszystkich szczebli samorządu terytorialnego oraz administracji państwowej, szkół, instytucji i zakładów pracy oraz licznie przybyłych pocztów sztandarowych.
Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod Pomnikiem Organizacji Wojskowej przy ul. Bakałarzewskiej. Uczestniczące w niej delegacje przeniosły się do konkatedry św. Aleksandra, gdzie odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez Biskupa Ełckiego ks. Jerzego Mazura.
Następnie uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie miała miejsce część oficjalna. Okolicznościowe wystąpienia wygłosili: prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz, poseł Jarosław Zieliński, poseł elekt Jacek Niedźwiedzki i senator Marek Komorowski.
Witając uczestników uroczystości Cz. Renkiewicz nawiązał do okoliczności towarzyszących odzyskaniu niepodległości w kraju oraz w Suwałkach, gdzie upragniona wolność dotarła 9 miesięcy później oraz o obowiązkach wobec młodego pokolenia:
– 105 lat temu ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Obchody Narodowego Święta Niepodległości są przypomnieniem, jak wielką wartością dla człowieka jest wolność, za odzyskanie której ponieśliśmy tak wysoką cenę. Świadczą o tym liczne cmentarze, ofiary z życia, powstania zakończone klęską, cierpienia, zsyłki na Sybir i życie z dala od ojczyzny (…) Nie może być wolny naród, który ma zniewolonych obywateli. Zdrowy naród jest zdolny walczyć o wolną, niepodległą ojczyznę. Wiedzieli o tym wybitni Polacy: Mickiewicz, Słowacki Norwid, Chopin, Sienkiewicz, którzy rozsławiali Polskę i mówili, że nie umarła dopóki żyją jej synowie (…). Kolejna rocznica zachęca do oddania czci nie tylko bohaterom, ale również skłania do refleksji nad przyszłością naszego państwa. Trzeba nam pamiętać, że wolna ojczyzna to nie tylko powód do chluby ale i wielki zbiorowy obowiązek, by mówić młodemu pokoleniu o rzeczach trudnych i mniej popularnych, w tym o naszych obywatelskich obowiązkach . To rola nie tylko dla nauczycieli i rodziców, ale wszystkich instytucji i osób odpowiedzialnych za wychowanie.
W podobnym tonie brzmiały wypowiedzi parlamentarzystów, którzy przypominali historię odzyskania przez Polskę i Suwałki niepodległości oraz nawiązywali do wydarzeń, które obecnie dzieją się na świecie.
Samorząd terytorialny szczebla wojewódzkiego reprezentowało dwóch wiceprzewodniczących: Cezary Cieślukowski i Romuald Łanczkowski, zaś samorząd miejski przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec wraz z radnymi: Anną Gawlińską, Krystyną Gwiazdowską, Jackiem Juszkiewiczem, Kamilem Klimkiem, Karolem Kornelukiem, Moniką Lipińską, Jackiem Roszkowskim, Anną Ruszewską, Łukaszem Wojno i Markiem Zborowskim-Weychmanem. W uroczystości uczestniczył ponadto Starosta Powiatowy Witold Kowalewski.
Po wystąpieniach gospodarzy i gości najlepsi z żołnierzy 14 Pułku Przeciwpancernego zostali mianowani na kolejne wyższe stopnie wojskowe oraz uzyskali medale i odznaczenia. Był także apel poległych i salwa honorowa.
W godzinach popołudniowych w Suwalskim Ośrodku Kultury odbył się koncert Suwalskiej Orkiestry Kameralnej oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna w spektaklu muzyczno-tanecznym „Zachowajmy Polską Duszę”.
XVIII Młodzieżowy Marsz Niepodległości 2023
IV Suwalski Bieg Niepodległości
Koncert VARSOVIA PIANO TRIO na Dzień Niepodległości
Polonez za walczących o Niepodległą. Galeria zdjęć