Brylantowa biblioteka

Brylantowa biblioteka

Duże zmiany w suwalskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej po kilkumiesięcznym remoncie w budynku przy ul. E. Plater 33A. Jest to efekt realizacji zadania pod nazwą „Brylantowa biblioteka – modernizacja wypożyczalni książek, zapewnienie dostępu niepełnosprawnym i seniorom do biblioteki” współfinansowanego przez suwalski samorząd i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przypomnijmy, że suwalska Biblioteka obchodziła w tym roku jubileusz 75-lecia działalności (obszernie pisaliśmy o tym w „DTS” nr 12 z 2020 r.).

Urodziny Biblioteki miały odbyć się hucznie i z udziałem wielu gości, ale w związku z trudnościami wynikającymi z dzisiejszej rzeczywistości, większość działań została przeniesiona do internetu. W symbolicznym stacjonarnym spotkaniu kończącym jubileuszowy rok uczestniczyli: prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Pająk oraz suwalscy bibliotekarze.

Maria Kolodziejska– W tym jubileuszowym roku udało się nam wyremontować większość pomieszczeń biblioteki, dzięki czemu placówka stała się bardziej dostępną i przyjazną dla czytelników oraz co ważne, poprawił się komfort pracy bibliotekarzy – mówiła podczas spotkania Maria Kołodziejska dyrektor Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej (na zdjęciu obok).

Po remoncie Biblioteka jest bardziej nowoczesną, otwartą i przystępną. Przede wszystkim po 23 latach zmodernizowano najważniejszą część placówki, czyli wypożyczalnię książek. Pilnego remontu wymagała też winda, dzięki której czytelnicy łatwiej mogą dotrzeć do wypożyczalni i czytelni. Gdyby nie było tego remontu winda wkrótce musiałaby zostać wyłączona z użytkowania ze względów bezpieczeństwa. Konieczna też była modernizacja instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, centralnego ogrzewania oraz pomieszczeń administracyjnych. Te wszystkie prace dostosowały Bibliotekę do standardów europejskich, a jej pomieszczenia stały się jeszcze bardziej przyjazne. Remont kosztował 656 tys. zł, z czego 300 tys. zł pochodziło z budżetu ministra (była to najwyższa dotacja jaką otrzymała placówka kulturalna w podlaskiem), a 356 tys. zł pochodziło z suwalskiego budżetu miejskiego. To drugi etap modernizacji pomieszczeń Biblioteki przy ul. E. Plater 33A. Przed dwoma laty za pieniądze z kasy miejskiej i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego stworzono nową Czytelnię oraz Pracownię Digitalizacji i Historii Mówionej.

– Doceniam pracę, aktywność tej instytucji, skoncentrowanej nie tylko na książce, lecz na innych formach działania. Dziękuję za fajną postawę, za inicjatywy, dzięki którym to miejsce stało się lubianym, także przez naszych najmłodszych mieszkańców. Wasza placówka jest liderem wśród samorządowych instytucji kultury. Jest szansa, że przy nowym rozdaniu pieniędzy z UE wybudujemy w innym miejscu nową siedzibę tej instytucji, może pod nazwą „Medioteka” – powiedział Cz. Renkiewicz.

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach ma 4 placówki oraz Midicentrum. Pełni funkcję biblioteki powiatowej. Pracują w niej 42 osoby. Na koniec 2019 roku księgozbiór biblioteczny liczył 178 826 woluminów oraz 2 271 woluminów prasy oprawnej, 14 973 jednostek zbiorów specjalnych oraz 86 tytułów prasy bieżącej. W 2019 roku suwalską bibliotekę odwiedziło 111 186 osób, którzy wypożyczyli 198 254 książek, co oznacza że średnio jeden suwalczanin wypożyczył 3 książki w 2019 r. W 2020 r. remont i ograniczenia związane z epidemią znacząco wpłynęły na działalność Biblioteki.

logo ministerstwaZadania pod nazwą „Brylantowa biblioteka – modernizacja wypożyczalni książek, zapewnienie dostępu niepełnosprawnym i seniorom do biblioteki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Top