Wybory samorządowe

Wybory samorządowe

21 października odbędą się wybory samorządowe. W Suwałkach wybierać będziemy Prezydenta Miasta Suwałki, 23 radnych miejskich oraz swoich przedstawicieli do Sejmiku Wojewódzkiego. Po ostatnich zmianach wybierać będziemy samorząd na pięcioletnią kadencję. Inaczej będzie wyglądała karta wyborcza w Suwałkach. Będzie jedna karta wyborcza, a nie jak przed czteroma laty tzw. książeczka.

Jakie karty do głosowania?

W Suwałkach wyborcy otrzymają trzy karty do głosowania: do Rady Miejskiej, w wyborach Prezydenta Miasta Suwałk oraz w wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego. Zgodnie z uchwałą PKW z 27 sierpnia 2018 r. w wyborach do Rady Miejskiej nazwiska kandydatów będą wydrukowane na szarym tle. Na tej karcie trzeba postawić tylko jeden znak „x” w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata z tylko jednej listy. W wyborach Prezydenta Miasta Suwałk nazwiska będą wydrukowane na różowym tle i tutaj też trzeba postawić tylko jeden znak „x” z lewej strony przy nazwisku tylko jednego kandydata. Nazwiska kandydatów do Sejmiku Wojewódzkiego będą wydrukowane na niebieskim tle i tutaj też trzeba postawić tylko jeden znak „x” w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata z tylko jednej listy.

Jak będziemy wybierać?

Zmieni się nieco liczba radnych wybieranych w poszczególnych okręgach wyborczych do Rady Miejskiej w Suwałkach. W ostatnim czasie zwiększyła się liczba mieszkańców w I okręgu wyborczym, a zmniejszyła w II okręgu wyborczym. I z tego powody teraz suwalczanie będą wybierać 6 radnych w I okręgu wyborczym oraz 5 w II okręgu. W III i IV okręgu liczba wybieranych radnych pozostanie bez zmian. W obu okręgach zostanie wybranych po 6 radnych. Suwalczanie wybiorą 23 radnych.

Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21. Zmieniły się siedziby dwóch obwodowych komisji. Suwalczanie, którzy dotąd głosowali w budynku NOT przy ul. 1-go Maja, teraz głosować będą
w Przychodni Lekarskiej przy ul. Waryńskiego 27. Natomiast wyborcy, którzy dotąd głosowali w budynku Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Daszyńskiego, teraz będą głosować
w Przedszkolu Niepublicznym „Słoneczko” przy ul. Daszyńskiego 25 C.

Top