Koniec roku sprzyja różnym podsumowaniom. Kończący się rok był pełen wielu ciekawych wydarzeń sportowych i kulturalnych w Suwałkach. „DwuTygodnik Suwalski” prezentuje swój ranking wydarzeń 2019 roku.

 SPORT

6 sport1. Największym wydarzeniem sportowym mijającego roku w Suwałkach był bez wątpienia awans siatkarskiej drużyny Ślepska do Plus Ligi. Po dziesięciu sezonach gry w I lidze suwalski zespół awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej w siatkówce mężczyzn. W finale I ligi Ślepsk wygrał 3:0 z faworyzowaną Stalą Nysa. Jesienią z powodzeniem, już jako Ślepsk Malow, suwalska drużyna zadebiutowała w Plus Lidze. Na początek wygrała 3:1 z Asseco Resovią w Rzeszowie, a w pierwszym meczu rozegranym w nowej hali Suwałki Arena Ślepsk Malow wygrał 3:1 z zespołem AZS Indykpol Olsztyn.

2. Stało się to, co wydawało się6 sport niemożliwe przed ostatnią kolejką I ligi piłkarskiej sezonu 2018/19. Suwalskie Wigry utrzymały się w I lidze po wygranym 2:1 meczu z Rakowem w Częstochowie i porażce GKS Katowice z Bytovią Bytów. W tym ostatnim spotkaniu zwycięskiego gola w ostatniej akcji meczu zdobył bramkarz Bytovii i Wigry zajęły bezpieczną piętnastą lokatę w tabeli. Niestety jesienią suwalska drużyna zafundowała swoim kibicom powtórkę z poprzednich rozgrywek. Po 20 meczach Wigry zajmują przedostatnią lokatę w tabel I ligi.

6 sport3. W tym roku badmintoniści SKB Litpol-Malow wywalczyli drużynowe wicemistrzostwo Polski. W finałowym turnieju rozegranym w Suwałkach przegrali z warszawską Akademią Badmintona Roberta Mateusiaka. Indywidualnie wywalczyli dwa medale w mistrzostwach Polski. Kamila Augustyn zdobyła mistrzostwo Polski w singlu. Srebrny medal w grze podwójnej mężczyzn wywalczył Michał Łogosz grający w parze z Przemysławem Wachą.

 

6 sport4. Maria Andrejczyk z suwalskiej Hańczy powróciła na wysoki poziom sportowy po dwuletniej przerwie spowodowanej kontuzją i rehabilitacją. Zajęła drugie miejsce w rzucie oszczepem kobiet w Drużynowych Mistrzostwach Europy w lekkoatletyce rozegranych w Bydgoszczy. Rzuciła 63 m 39 cm. To był najlepszy rzut M. Andrejczyk od olimpijskiego finału w Brazylii, gdzie zajęła czwartą lokatę. Suwalska lekkoatletka wywalczyła drugie w swojej karierze Mistrzostwo Polski w rzucie oszczepem.

6 sport5. Filip Kosiński, młody pływak z suwalskiego MUKS Olimpijczyk wywalczył brązowy medal na 200 m stylem grzbietowym w rywalizacji 15 i 16-latków na Letnim Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Baku. Suwalski pływak był młodszy o rok od startujących w finale rywali. W czasie listopadowego Grand Prix w Łodzi osiągnął znakomity czas 1:57,29 sek. na 200 m st. grzbietowym, co zapewniło mu drugie miejsce za najlepszym polskim pływakiem Radosławem Kawęckim.

 

 


6 sport6.
  To był bardzo dobry rok dla młodych suwalskich lekkoatletów. W Ogólnopolskim Finale Czwartków Lekkoatletycznych wywalczyli cztery medale. Aleksandra Hołub wygrała rywalizację w skoku wzwyż dziewcząt rocznika 2008. Piotr Konopko wywalczył złoty medal w skoku wzwyż na Mistrzostwach Polski do lat 15. A młode lekkoatletki ze Szkoły Podstawowej nr 11 okazały się najlepsze w Finale Krajowym Czwórboju Lekkoatletycznego Igrzysk.

 

KULTURA

6 kultura1. Jednym z największych wydarzeń kulturalnych tego roku był koncert światowej sławy bas-barytonu Tomasza Koniecznego w czasie 20. Letniej Filharmonii AUKSO. Wykonał on m.in. sonety do słów Wiliama Szekspira i pieśni Stanisława Moniuszki. Suwalskiej publiczności spodobał się zwłaszcza znakomicie wykonane pieśni moniuszkowskie.

6 kultura2. Największym wydarzeniem tegorocznego Suwałki Blues Festivalu był koncert Kenny Wayne Shepherd Band z USA. Był to niezapomniany pokaz gry na gitarze w wykonaniu K.W. Shepherda – jednego z najlepszych na świecie gitarzystów blues-rockowych.

 

 

6 kultura3. Tłumy pojawiły się na literackim spotkaniu autorskim z Tomaszem Organkiem zorganizowanym przez suwalską Bibliotekę Publiczną im. M. Konopnickiej. Opowiadał on o swojej powieści „Teoria opanowywania trwogi”. Pochodzący z Raczek piszący muzyk to jeden z najbardziej znanych polskich artystów.

 

 

6 kultura4. Sala im. Andrzeja Wajdy SOK wypełniona była po brzegi, a dla wielu osób zabrakło biletów na wystawienie „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki, jednej z najsłynniejszych polskich oper. Obok solistów i chórzystów Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, na scenie SOK-u wystąpiła suwalczanka Natalia Winnik. Na scenie pojawili się także tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna oraz Suwalska Orkiestra Kameralna, którą gościnnie poprowadził Tomasz Labuń, kompozytor i dyrygent Orkiestry Symfonicznej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

6 kultura5. W suwalskim Muzeum im. Marii Konopnickiej zaprezentowano archiwalia związane z Leszkiem Aleksandrem Moczulskim – pochodzącym z Suwałk wybitnym poetą. Wystawę otworzyła Krystyna Moczulska, żona zmarłego w grudniu 2017 roku poety. Suwalskie muzeum otrzymało od rodziny poety duży zbiór zawierający dokumenty, maszynopisy, rękopisy, wiersze i liczne pamiątki po L.A. Moczulskim.

6 kultura6. W suwalskiej Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej powstała Pracownia Digitalizacji i Historii Mówionej. Rejestruje ona i gromadzi wspomnienia najstarszych mieszkańców Suwałk i Suwalszczyzny. Digitalizowane są tam też zbiory biblioteczne, szczególnie te najstarsze dotyczące Suwałk i naszego regionu. Na bieżąco materiały te są udostępniane w internecie jako biblioteka multimedialna.