Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Od lat Bank Żywności Stowarzyszenie Suwałki – Białystok w okresie przedświątecznym w suwalskich sklepach organizował zbiórki żywności, która później trafiała na świąteczne stoły do najbardziej potrzebujących. W tym roku jest inaczej. Epidemia COVID 19 pokrzyżowała plany tradycyjnej formy zbiórki w sklepach, dlatego część akcji odbywała się w Internecie, w ramach powstałego charytatywnego sklepu.

– Znacznie mniej darczyńców w tegorocznej przedświątecznej zbiórce Banku Żywności. Zebrano tylko jedną dziesiątą tego, co w latach poprzednich

– Tegoroczna zbiórka była prowadzona również w internecie w charytatywnym sklepie online: www.zbiorkazywnosci.pl

– Wciąż można pomóc potrzebującym w suwalskiej siedzibie Banku Żywności przy ul. Kowieńskiej 3/18 w Suwałkach, na stronie: suwalki.bankizywnosci.pl oraz pod nr telefonu (i faxem) 87 567 46 74 i faxem: 87 567 34 11

O szczegółach tegorocznej akcji pomocowej rozmawiamy z prezesem Banku Żywności Suwałki – Białystok Romualdem Turczyńskim.

– Jak przebiegała w Suwałkach tegoroczna zbiórka Banku Żywności?

– Tegoroczna edycja zbiórki żywności dla potrzebujących wyglądała zupełnie inaczej. Przedsięwzięcie to było wyjątkowo smutne, bo zabrakło naszych wolontariuszy. W formie tradycyjnej, czyli zbierania produktów spożywczych, odbywało się od 23 do 28 listopada. Gościliśmy w ponad pół tysiąca miejscowości i w ponad dwóch tys. sklepów, m.in. w sieciach: Auchan, Biedronka, Carrefour, Gama, Groszek, Kaufland, Lewiatan, Lidl, Netto, Stokrotka i Tesco. Stały tam oplakatowane kartony, do których można było złożyć dar z przeznaczeniem dla potrzebujących. Otrzymaliśmy, to o co prosiliśmy, czyli produkty trwałe: olej, soki, konserwy. Tych sklepów było zdecydowanie mniej niż zazwyczaj, bo niektóre podmioty z racji pandemii nie zdecydowały się na udział w zbiórce. Również niektóre sklepy nie wyraziły na to zgody. Ale my to rozumiemy. Zgromadziliśmy około 1/10 tego co zbieraliśmy w latach poprzednich, to wsparcie niestety będzie znacznie mniejsze. Cieszy jednak nas, to co mamy i dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za wsparcie.

– Tegoroczna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności odbywa się pod hasłem „Święta godne, a nie głodne”.

– Celem naszej akcji jest pomoc i wsparcie. Zależy nam na tym, by każdy towar trafił do najbardziej potrzebującej osoby i pomógł jej na przygotowanie chociaż jednego posiłku świątecznego. By mogła ona postawić na stole pełnowartościowe produkty i spędzić święta, tak jak każdy – w spokojnej i domowej atmosferze. Cześć akcji gromadzenia środków zrealizowaliśmy w formie fizycznej zbiórki, a część poprzez internet. W tym celu założyliśmy specjalny sklep. Co prawda, nie było w nim produktów spożywczych, ale za to można było wpłacić wybraną kwotę. Dzięki temu wiele osób otrzyma szansę na godne spędzenie świąt.

– Jak wyglądały działania Banku Żywności za pośrednictwem internetu?

– Z racji panującej pandemii Federacja Polskich Banków Żywności w Polsce otworzyła charytatywny sklep online: www.zbiorkazywnosci.pl, w którym do kupienia były wirtualne produkty. Za zebrane w ten sposób pieniądze Banki kupują żywność dla osób w trudnej sytuacji życiowej w danym rejonie, czyli obszarze działania konkretnego Banku Żywności. Tym samym można było pomóc lokalnej społeczności, sąsiadom i innym potrzebującym, którzy być może mieszkają przy naszej ulicy. W województwie podlaskim było to bardzo proste, bo jest tylko jeden bank: Suwałki – Białystok. Sklep on-line funkcjonował w okresie 23 listopada – 5 grudnia 2020 r. Razem spróbowaliśmy uratować święta Bożego Narodzenia i sprawić, by nikt nie obchodził ich przy pustym stole.

– W jaki sposób mogą pomóc potrzebującym Ci, którzy nie zdążyli jeszcze przyłączyć się do tej akcji?

– Wychodzimy z założenia, jak się chce zawsze można komuś pomóc, i to nie tylko od święta. Potrzeby osób są po prostu olbrzymie i każdy gest darczyńcy ma duże znaczenie. Tymczasem w połowie akcji charytatywnego sklepu on-line udało się zebrać zaledwie 6,6 tys. zł.

Oczywiście są to ważne pieniądze i zrobimy z nich użytek. Już od 20 lat wspólnie i w sposób nieprzerwany pracujemy na rzecz potrzebujących i wiele udało się zrobić. Mam tu na myśli partnerstwo ze sponsorami, instytucjami pomocowymi, organizacjami pożytku publicznego i jednostkami samorządowymi. Niezmiennie jesteśmy do dyspozycji w naszej siedzibie przy ul. Kowieńskiej 3/18 w Suwałkach, na stronie:
suwalki.bankizywnosci.pl oraz pod nr telefonu (i faxem) 87 567 46 74 i faxem: 87 567 34 11.

– Dziękujemy za rozmowę.plakat