Suwalski dobry przykład

Suwalski dobry przykład

Już wkrótce pasażerowie korzystający z usług firm transportowych w Suwałkach będą mogli korzystać ze stanowisk dojazdowych i parkingu należących do PKS NOVA przy ul. Utrata oraz budynku dworca należącego do suwalskiego samorządu miejskiego.

To efekt specjalnego porozumienia pomiędzy Samorządami Województwa Podlaskiego
i Suwałk oraz spółek przewozowych, w tym PKS NOVA. Tym samym suwalski dworzec autobusowy wróci z przybudówki na swoje miejsce. Poprawi się bezpieczeństwo podróżnych. Od czerwca większe koszty utrzymania dworca autobusowego spadną na miasto.
– To jest dobry przykład dla innych miast, że można znaleźć porozumienie pomiędzy wszystkimi dla dobra pasażerów – ocenił Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński

Dworzec w przybudówce
Przed kilkoma tygodniami PKS Nova przeniósł punkt sprzedaży biletów z głównego gmachu, zarządzanego przez ZBM TBS do należącej do PKS niewielkiej przybudówki. Co znacząco pogorszyło warunki dla podróżnych i pracowników PKS Nova. Wywołało to protesty mieszkańców Suwałk.
Radni na sesji Rady Miejskiej przypomnieli, że w chwili łączenia PKS-ów w jedną spółkę PKS Nova, samorząd województwa podlaskiego zapewniał, że nie będzie żadnych problemów. Zdaniem niektórych była to próba wywarcia presji na suwalskich władzach miejskich. Na sesji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz stwierdził, że decyzję o pogorszeniu warunków dla podróżnych podjęła półka PKS Nova, a wszyscy podróżni będą mieli uwagi do suwalskiego samorządu. Dworzec w przybudówce nie przystoi blisko 70-tysięcznemu miastu.

Tam, gdzie dotąd
Po kilku tygodniach ustaleń podróżni powrócą do dawnych pomieszczeń dworca autobusowego. Do tej pory PKS Nova dzierżawiła od ZBM TBS cały, liczący 330 metrów kwadratowych parter gmachu przy ul. Utrata. Od czerwca jest najemcą trzech kas czyli ok. 10% dotychczasowej powierzchni, i  będzie uczestniczył w kosztach utrzymania poczekalni i toalet.
– Finalizujemy rozmowy ze spółką Ruch w sprawie dalszego funkcjonowania tam kiosku i ogłosiliśmy  przetarg na dzierżawę powierzchni, które zajmowało biuro PKS Travel – poinformował Jarosław Lebiediew, prezes ZBM TBS. – W ten sposób zrekompensujemy utratę części dochodów z wynajmu.
– Miasto Suwałki zapewni dostęp do budynku dworca, toalet i poczekalni. Spółka PKS NOVA udostępni pozostałym firmom transportowym teren należący do przedsiębiorstwa czyli perony, przy których będą się zatrzymywały wszystkie autobusy. To pionierskie porozumienie nie tylko na skalę naszego województwa ale też całego kraju – powiedział Czesław Renkiewicz.

Będzie bezpieczniej
Dotąd przewoźnicy tacy jak: „Żak”, „Voyager” czy „Lux Express” zatrzymywali się w Suwałkach na przystanku komunikacji miejskiej przy ul. Utrata, co stwarzało duże zagrożenie dla pasażerów. Obok stojących autobusów przejeżdżały tiry.

– Po ciężkich negocjacjach udało mi się osiągnąć porozumienie z tymi firmami. Przewoźnicy będą zatrzymywali się na naszych stanowiskach – zadeklarował Cezary Sieradzki, prezes PKS Nova

– W ten sposób wyraźnie poprawi się bezpieczeństwo podróżnych i kierowców firm transportowych korzystających z suwalskiego dworca autobusowego – dodał prezydent Suwałk.
PKS Nova, tak jak dotychczas, będzie płaciła wynoszący 125 tys. zł  rocznie podatek od należących do niej gruntów, na których znajdują się stanowiska odjazdowe, pętla i przystanek dla przyjeżdżających oraz ponosiła koszty oświetlenia dworcowego placu.

Top