Była modlitwa, hymn państwowy i okolicznościowe wystąpienia posła Jarosława Zielińskiego oraz wiceprzewodniczącego suwalskiej Rady Miejskiej Jacka Niedźwiedzkiego. Jak zwykle w uroczystości pod Pomnikiem 41. Pułku Piechoty Armii Krajowej uczestniczyli kombatanci, duchowieństwo, żołnierze, przedstawiciele służb mundurowych i władz samorządowych,  młodzież szkolna i mieszkańcy miasta. Uroczystości uświetnił występ chóru „Primo” pod dyrekcją Ignacego Ołowia.

Nie były to jednak zwykłe obchody. Zabrakło chorego Prezydenta Miasta Suwałk Czesława Renkiewicza i jego najbliższych współpracowników, którzy ze względu na chorobę włodarza muszą ograniczać udział w publicznych spotkaniach.

27 września 1939 roku, w obliczu kapitulacji Warszawy, powstała pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa – Służba Zwycięstwu Polski, która w listopadzie tego samego roku przekształciła się w Związek Walki Zbrojnej, a w lutym 1942 r. w Armię Krajową. Jest to data symbolicznego początku organizowania oporu przeciw niemieckiemu okupantowi. Polskie Państwo Podziemne to tajne struktury państwa, powstałe w czasie II wojny światowej. Podziemie nie tylko walczyło z okupantem, ale też niosło materialną pomoc więźniom i ich rodzinom, organizowało szkoły, miało własne sądy i administrację. Armia Krajowa liczyła kilkaset tysięcy żołnierzy i była największą podziemną armią Europy.