12 lutego w Muzeum Okręgowym w Suwałkach po raz pierwszy zaprezentowano nowy nabytek obraz Kazimierza Górnickiego „Widok na kościół w Suwałkach”. Nic dziwnego, że pokaz zgromadził tłumy suwałczan.

Jerzy Brzozowski dyrektor muzeum opowiedział jak obraz trafił do Suwałk. W  grudniu ubiegłego roku na aukcji udało się kupić obraz za ponad 21 tys. zł. Po Nowym Roku dzieło przywieziono do Suwałk, by udostępnić go zwiedzającym. Obraz jest bardzo ważnym dla poznania historii naszego miasta, gdyż jest to jedyne barwne przedstawienie Suwałk z drugiej połowy XIX w. pokazujące i kościół, i jego otoczenie.

Były też odczyty.  Elizy Ptaszyńskiej  „Kazimierz Górnicki i jego twórczość”, Macieja Ambrosiewicza i Andrzeja Matusiewicza  „Suwałki w latach siedemdziesiątych XIX wieku”

Kazimierz Górnicki urodził się w 1838 r. w okolicach Kielc. Po ukończeniu gimnazjum, studia artystyczne odbył w ASP Warszawie w latach 1856-1861. Do Suwałk przyjechał w 1861 roku, tu założył rodzinę i tu zmarł 20 marca 1889 r.

Kazimierz Górnicki, uczył kaligrafii i rysunku w suwalskim gimnazjum. Oprócz pracy pedagogicznej, w której osiągał dobre wyniki, zajmował się twórczością artystyczną, malował pejzaże, portrety i obrazy o treści sakralnej. Dzieła swoje wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Według jego obrazów rytowano w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XIX w. ilustracje do „Tygodnika Ilustrowanego”. Obrazy Górnickiego można podziwiać w kościołach parafialnych w Bakałarzewie, Jeleniewie i konkatedrze św. Aleksandra w Suwałkach. W suwalskiej świątyni dzieła K. Górnickiego umieszczone  są w ołtarzu kaplicy bocznej: Wniebowzięcie NMP i Chrystus dźwigający krzyż.