Mistrzowskie rodzeństwo

Mistrzowskie rodzeństwo

11 sierpnia zakończyły się żeglarskie Mistrzostwa Świata w klasie CADET rozgrywane w miejscowości Bruinisse w Holandii – suwalscy żeglarze odnieśli historyczny sukces – załoga w składzie Eryk i Kinga Martynko (rodzeństwo) wygrała całe zawody i zdobyła tytuł Mistrza Świata w klasie CADET.

 Po raz drugi zawodnicy Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego GROT Suwałki stają na najwyższym podium Mistrzostw Świata w tej klasie żeglarskiej – w 2011 roku Maciej Kamiński i Szymon Ostrowski w regatach rozgrywanych w Niemczech pokazali, że Suwałki należą do pierwszej ligi żeglarskiej.

Suwalska załoga zmagała się przez sześć dni w 12 wyścigach z 64 najlepszymi załogami na świecie i udowodniła swój talent.

Eryk dwukrotnie zdobył też tytuł Mistrza Polski (w 2015 roku z Piotrem Topolskim, a w 2016 roku z Kingą w załodze) a w tym roku także z siostrą na Mistrzostwach Polski brązowy medal.

Drugą załogą UKŻ GROT biorącą udział w mistrzostwach w Holandii były kobiety – Julia Hościłowicz i Julia Kundzicz – ta załoga również zaprezentowała się świetnie i ostatecznie została sklasyfikowana na 6 miejscu uzyskując najlepszy wynik wśród załóg żeńskich. Najlepsza żeglarka na świecie w klasie CADET również ma na swoim koncie tytuł Mistrza Polski zdobyty w 2016 roku w kategorii dziewcząt.

Podczas spotkania (23.08) w ratuszu z żeglarzami, trenerem i prezesem klubu UKŻ GROT Suwałki władze miejskie przekazały słowa uznania, upominki i nagrody pieniężne.

– Mistrzów świata mamy w Suwałkach jak na lekarstwo. Dlatego jesteśmy bardzo dumni z naszych żeglarzy. To wielka radość i przyjemność – mówił podczas spotkania Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. – Chciałbym w imieniu własnym, samorządu, Przewodniczącego Rady Miejskiej bardzo serdecznie Wam pogratulować. Podziękować za ten czas, który poświęciliście żeby osiągnąć sukcesy. W życiu nic nie przychodzi łatwo, czasami trzeba rzeczywiście ponieść wiele wyrzeczeń żeby osiągnąć sukces, zwłaszcza taki sukces. Zdajemy sobie sprawę ile godzin spędziliście na zajęciach, na różnych regatach, na ćwiczeniach. To wspaniała rzecz, jeśli ten wysiłek jest nagradzany, że stajecie na najwyższym stopniu podium – dodał prezydent.

Na zakończenie spotkania Czesław Renkiewicz przekazał zawodnikom, trenerom i prezesowi upominki i nagrody. klub otrzymał 3 tys. zł na nowy sprzęt. Padły też deklaracje dalszej pomocy finansowej. Trenerom Pawłowi Cherubinowi i Piotrowi Szycowi – prezydent przekazał po 2 tys. zł.

Top