Muzeum im. Marii Konopnickiej było gospodarzem kolejnego spotkania z cyklu poświęconego ludziom i wydarzeniom, które wpisały się w dzieje Suwałk. Spotkanie zorganizowane zostało przez Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe i Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Gościem X edycji był Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, który podzielił się wspomnieniami dotyczącymi historii przechodzenia od zawodu pracownika administracji skarbowej do funkcji prezydenta Miasta.

Zdaniem historyków, Czesław Renkiewicz jest jednym z najdłużej urzędujących prezydentów Suwałk. Funkcję tę sprawuje nieprzerwanie od 10 lat, a jest ona wynikiem trzykrotnego wyboru na urząd przez mieszkańców miasta. Wcześniej, w latach 2006-2010, podczas kadencji sprawowania urzędu przez Józefa Gajewskiego, był jego pierwszym zastępcą. Z wykształcenia jest ekonomistą, a pierwszy etap życia zawodowego związał z izbą skarbową i urzędem skarbowym, którego przez wiele lat był naczelnikiem. Pierwszą pracę, po dobyciu służby wojskowej wykonywał w Urzędzie Miejskim w Suwałkach. Uzasadniając udział w spotkaniu powiedział:

– Moja dzisiejsza obecność to odpowiedź na zaproszenie, które dostałem. Nie byłem do końca pewien, czy powinienem skorzystać z tej okazji. Pomyślałem jednak, że może warto by trochę odczarować funkcję prezydenta od tego oficjalnego obrazu i pokazać okoliczności, które towarzyszyły tamtym, i wcześniejszym latom oraz ludziom, z którymi dane mi było współpracować.

Zabierając głos dr Maciej Ambrosiewicz, prezes Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego zaproponował, by Cz. Renkiewicz zaczął spisywać swoje wydarzenia związane z pracą na stanowisku włodarza miasta:

– Warto utrwalać to, co dziś jest oczywiste, a za kilka lat może być trudne do ustalenia. Mówimy tu o dziejach naszego miasta i każdy fakt może mieć kiedyś znaczenie. Przykładem na znaczące braki w dziejach miasta jest okres sprawowania urzędu prezydenta Suwałk przez Wawrzyńca Gałaja, wokół którego potem narosły legendy.

Uczestniczący w spotkaniu suwalscy filateliści i numizmatycy wręczyli bohaterowi środowego spotkania portret namalowany przez Barbarę Strzyminską-Zdanewicz, projektantkę kart pocztowych i znaczków. Portret przedstawia Czesława Renkiewicza na tle suwalskiego ratusza, z którym związał znaczna część swojego życia zawodowego.

Następne spotkanie odbędzie się styczniową środę 2020 r. Kto będzie jego gościem, jeszcze nie wiadomo. Dotąd o historii, kulturze i sztuce miasta oraz swoich pasjach opowiadali m.in.: Tadeusz Radziwonowicz, Maciej Ambrosiewicz, Andrzej Matusiewicz, Jerzy Brzozowski, Grzegorz Lech Płatonow, Zbigniew Fałtynowicz, Stanisław Łobacz.