Noc Bibliotek 2018

Noc Bibliotek 2018

Spotkania autorskie, wystawa o modzie, warsztaty bębniarskie i inne atrakcje czekają na czytelników biblioteki w sobotę 9 czerwca podczas Nocy Bibliotek. Zapraszamy!

Suwałki Noc Bibliotek 2018

 

Moda męska w bibliotece

Zapraszamy na otwarcie wystawy „Fashionable, dandys, elegant – moda męska w XIX wieku i na początku XX wieku w czasopismach ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie” w sobotę 9 czerwca, o godz. 18:00 w naszej bibliotece.

Wystawa pokazuje rodzaje strojów noszonych przez mężczyzn w XIX wieku oraz historię ubioru męskiego w tym okresie – od wpływów anglomanii, wykształcenia się typowego ubioru męskiego pod wpływem angielskiego stroju do jazdy konnej, po garnitur i smoking. Zmiany form, krojów oraz kolorystyki ubioru męskiego w XIX stuleciu pokazują plansze „Kronika wieku”, a różnorodne typy męskich ubiorów zestawiono „na sposób dykcyonarza”.

Wygląd eleganckiego mężczyzny kształtowało kilka czynników. Ubiór dopełniały, zgodne z wymogami dobrego smaku i etykiety detale garderoby, jak kołnierzyki, gorsy, mankiety; obowiązkowe akcesoria dodatkowe – kapelusz, rękawiczki, laseczka; stosowne elementy dekoracyjne stroju – szpilki, zapinki, guziki oraz odpowiednia fryzura i zadbana cera. Dodatki do ubiorów pokazane zostały w kolejnej części ekspozycji. Elegancki mężczyzna dbał bardzo o swój wygląd – dandysi poświęcali wiele godzin na przygotowanie się do wyjścia. Dandyzm był filozofią życia, był zjawiskiem z dziedziny mody i obyczaju, a najsławniejszym dandysem pierwszej połowy XIX w. był George Bryan Brummel.

„Tarapaty” projekcja filmu w Bibliotece

Zaczynają się wakacje, a razem z nimi kłopoty. Jedenastoletnia Julka, zamiast do rodziców w Kanadzie, trafia do ciotki w Warszawie. W tej samej kamienicy mieszka Olek i jego zwariowany pies Pulpet. Niespodziewanie dzieciakom wpada w ręce tajemniczy plan prowadzący – jakżeby inaczej – do skarbu. Zaczyna się niebezpieczna przygoda. Bez przyjaźni i współpracy dzieciaki nie maja szans wybrnąć z tarapatów.

scenariusz i reżyseria: Marta Karwowska
muzyka: Antoni Komasa-Łazarkiewicz
występują: Hania Hryniewicka, Kuba Janota-Bzowski, Roma Gąsiorowska, Joanna Szczepkowska, Krzysztof Stroiński, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Maria Maj, Piotr Głowacki, Dobromir Dymecki, Michał Grzybowski, Agnieszka Skrzypczak, Krystyna Tkacz i Jowita Budnik.
producent: Agnieszka Dziedzic
produkcja: Koi Studio
koprodukcja: DI Factory, Mazowiecki Fundusz Filmowy
dystrybucja: Next Film
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
wiek: 8+

czas: 90 min

Zapraszamy na film „Tarapaty” do Pracowni „Smykałka” 9 czerwca o godz. 19:00.

Wstęp wolny.

„Boliwia oczami misjonarki” – zaproszenie na spotkanie

Podczas Nocy Bibliotek zapraszamy na spotkanie z s. Joanną Olszewską „Boliwia oczami misjonarki”  w sobotę 9 czerwca, o godz. 19:00 w naszej bibliotece.

Wstęp wolny.

Siostra Joanna Olszewska – suwalczanka, która pracuje w Boliwii jako misjonarka wśród Indian Keczua. Na misjach pracuje od 2 lat. Podczas spotkania w suwalskiej bibliotece opowie m. in. o życiu wśród Indian.

Spotkanie w Bibliotece wokół książki „Staroobrzędowcy. Historia, wiara, tradycja”

Zapraszamy na spotkanie z P. Brysaczem, P. Malczewskim i K. Snarskim wokół książki „Staroobrzędowcy. Historia, wiara, tradycja” 9 czerwca, o godz. 20:30 w naszej bibliotece.

„Staroobrzędowcy. Historia, wiara, tradycja” to historyczny esej o wędrówce ze Wschodu, z Rosji i pojawieniu się na Suwalszczyźnie w II połowie XVIII wieku, wyznawców prawosławia, którzy sprzeciwili się zaproponowanym w 1654 roku przez patriarchę Nikona reformom, przeprowadzanym w Cerkwi do 1657 roku. To opowieść o ludziach, dla których wiara i przywiązanie do tradycji było tak dużą wartością, że gotowi byli w jej imię porzucić dotychczasowe życie i ruszyć w nieznane. Opowieść o tych, dla których Suwalszczyzna stała się nowym domem i ojczyzną.
Książka ilustrowana jest współczesnymi fotografiami Piotra Malczewskiego oraz unikalnymi fotografiami Eugeniusza Iwańca z lat 70. XX wieku, dokumentującymi życie staroobrzędowców na Suwalszczyźnie.

Top