Komunikacja miejska, administrowanie cmentarzem komunalnym, odbiór odpadów komunalnych, odśnieżanie – tym przede wszystkim zajmuje się Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Suwałkach Spółka z o.o. Trudno wyobrazić sobie sprawnie funkcjonujące miasto bez dobrze zorganizowanego PGK, który przede wszystkim powinien ułatwiać życie suwalczanom.

 

Zmiany na cmentarzu przy ul. Reja

Zbliża się pierwszy listopada. Będziemy odwiedzać groby swoich najbliższych, ale także znajomych, a nie zawsze pamiętamy w którym miejscu cmentarza zostali pochowani. Na stronie internetowej przedsiębiorstwa www.pgk.suwalki.pl, w zakładce cmentarz komunalny, znajdziemy interaktywny plan cmentarza. Umożliwi on odnalezienie swoich znajomych w bazie osób pochowanych oraz zlokalizowanie ich grobu na dokładnej mapie cmentarza. Wyniki poszukiwań można wydrukować lub zapisać na komputerze.

– Wiemy, że nie brak suwalczan, którzy wyjechali na krócej lub dłużej z miasta i nie ma kto zająć się grobami ich bliskich. Dlatego wprowadziliśmy nowe usługi „opieka nad grobami” umożliwiające zdalne zlecenie zamówienia kwiatów oraz zniczy. Ponadto sprzątnięcie otoczenia grobu, usunięcie starych kwiatów i zniczy, zapalenie małego znicza– grób pojedynczy 20 i podwójny 30 złotych, jeżeli zażyczymy mycie pomnika dopłacimy 10 złotych – dodaje Eugeniusz Dariusz Przybysz, prezes PGK

Obecnie spółka rozbudowuje cmentarz komunalny, a w przyszłym roku powstanie kolumbarium z 150 niszami na urny. Stara się także o nasadzanie drzew iglastych, by nekropolia bardziej przypominała park niż betonową pustynię. Dla wygody mieszkańców planowane jest przeniesienie administracji cmentarza z ul. Sejneńskiej w pobliże bramy wjazdowej na cmentarz przy ul. Reja.

Więcej autobusów w mieście, mniej w gminie

Od przyszłego roku będą kolejne zmiany w komunikacji miejskiej w związku z rezygnacją Gminy Suwałki z obsługi przez ZKM niektórych kursów w gminie. Pozwoli to na wykorzystanie „uwolnionych” autobusów do zwiększenia liczby kursów np. w kierunku SSSE, a także zwiększenia liczby autobusów na terenie miasta w soboty. W związku z nadchodzącymi świętem Wszystkich Świętych, podobnie jak w latach poprzednich, będą kursowały specjalne empeki łączące osiedla mieszkaniowe z cmentarzami, oraz cmentarz komunalny przy ul. Reja z nekropoliami wyznaniowymi przy ul. Bakałarzewskiej. Jednocześnie przypominamy, że osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach nie korzystające z komunikacji miejskiej, mogą korzystać z przejazdu komunikacją minibusową. Przy korzystaniu z niej pasażer może liczyć na wszelką pomoc ze strony kierowcy, np. przy wprowadzeniu wózka do pojazdu. Dyspozytornia Obsługi Komunikacyjnej Osób Niepełnosprawnych przyjmuje zamówienia na przewozy osób niepełnosprawnych w dni powszednie 7.00-15.00 telefonicznie: 87 566 50 20. Ceny usługi nie są wygórowane i wynoszą 3,00 zł za pierwsze 5 km i 0,60 zł za każdy następny kilometr. W przypadku postoju koszt każdej godziny wynosi 3,50 zł.

Suwalczanie odbiorą śmieci suwalczan

PGK wygrało dwa przetargi na odbiór odpadów komunalnych w Suwałkach. W tym roku ta spółka odbiera odpady jedynie z sektora III miasta. Czy podoła nowym zadaniom w 2016 roku?

– Robimy wszystko by mieszkańcy byli zadowoleni ze zmiany przedsiębiorstwa odbierającego odpady. Wygraliśmy przetargi na dwa sektory – pierwszy i drugi. Zakupiliśmy za 330 tys. zł dwa dodatkowe samochody do wywozu śmieci, używane ale w dobrym stanie, gdyż na nowe za półtora miliona złotych nas nie było stać. Zatrudniliśmy też dwóch doświadczonych pracowników, których niestety przed rokiem musieliśmy zwolnić. A zatem ci ludzie odzyskali pracę – mówi prezes Przybysz.

Na pewno dobrze się stało, że suwalska spółka zajmie się odbiorem śmieci w naszym mieście. Suwalczanie znajdą miejsca pracy, nie będzie też kłopotów z tym, by kierowcy pojazdów odbierający śmieci trafili pod właściwy adres po ich odbiór.

Zmiany na targowisku

To nie jedyne zmiany jakie zaszły w PGK. Niedawno, 7 października PGK wchłonął spółkę Targowiska Miejskie. PGK przejął cały majątek i nieruchomości targowisk. Stało się to za zgodą samorządu naszego miasta.

– To połączenie stwarza możliwość lepszego wykorzystania potencjału pracowników. Nikogo nie zwolniliśmy, jedynie zredukowaliśmy administrację, poprzez przesunięcie pracowników na inne stanowiska pracy i jest o jednego prezesa mniej. Połączenie pozwala nie tylko na lepsze, elastyczniejsze wykorzystanie pracowników, ale również na optymalizację kosztów działalności – odpowiada prezes PGK. Kończymy lada dzień budowę Hali Targowej za 3.2mln złotych z 39 lokalami, rozpoczętą przez Targowiska Miejskie. Jest to dość duże obciążenie finansowe, gdyż inwestycja finansowane jest z zaciągniętego kredytu. Ale liczymy, że przychody z hali pozwolą spółce na spłatę kredytu.

Targowiskiem administruje Zakład Targowisk Miejskich, którym kieruje Monika Ulewicz, dotychczasowa główna księgowa zlikwidowanej spółki.

W jakiej kondycji finansowej jest PGK?

– Odpowiem krótko, w trudnej, wszystko wskazuje na to, że rok zakończymy stratą około półmilionową. Staramy się ją zmniejszyć poprzez rozszerzanie pakietu usług. Rozpoczęliśmy od cmentarza. Wprowadziliśmy też kartę stałego klienta, która upoważnia do upustu na naszej stacji paliw, gdzie ceny są jednymi z najniższych w mieście, a także upustu przy korzystaniu z usług nowo otwartego warsztatu naprawy mechanicznej pojazdów przy ul. Sejneńskiej. Aktualnie można się tu zgłaszać na zmianę opon letnich na zimowe po bardzo atrakcyjnej cenie 40 zł za komplet. Poza tym działa u nas ciesząca się dużą renomą Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów, która dokonuje badań technicznych wszystkich typów pojazdów osobowych, ciężarowych, ciągników rolniczych, przyczep i naczep oraz autobusów i motocykli – wylicza prezes Przybysz.

W PGK działa też Stacja Demontażu Pojazdów, w której kupiona używana część może być od ręki i na miejscu zamontowana w samochodzie klienta przez pracowników stacji. Spółka wygrała też przetargi na trzyletnie zimowe utrzymanie dwóch dróg wojewódzkich poza granicami miasta. A wszystko po to, by spółka stanęła mocniej na nogach zapewniając mieszkańcom szeroki wachlarz usług na dobrym poziomie, a pracownikom stabilne miejsca pracy.