Tuż po dniu Wszystkich Świętych i Zaduszkach odbędzie się wernisaż wystawy wspomnieniowej Stanisława J. Wosia. W galerii PAcamera będzie można do końca roku oglądać fotografie bardzo ważnego dla Suwałk zmarłego przed 6 laty artysty.

Piątek, 3.11.2017, godz. 18:00
Galeria PAcamera, SOK, ul. Noniewicza 71

wstęp wolny | wystawa czynna do 31.12.2017 roku

Wspominając Stanisława Wosia – naszego przyjaciela, jednego z najlepszych polskich artystów fotografików, człowieka, który ukochał Ziemię Suwalską, przykładnego ojca i męża, mamy w sercu ogromny żal, że odszedł od nas o wiele za wcześnie, bo przecież mógł jeszcze wiele dobrego dokonać na polu polskiej kultury i sztuki.

Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą – te słowa ks. Jana Twardowskiego brzmią bardzo mocno w kontekście kruchości ludzkiego życia, tej kruchości, którą wyraźnie i wielokrotnie akcentował Stanisław Woś. Czymże jest człowiek wobec ogromu natury i tajemnicy istnienia? Dlatego w pracach Wosia raczej mało jest wizerunków ludzkich. Wiele za to głębokiej miłości do majestatu natury, niewytłumaczalnej, jeszcze nieodkrytej, potężnej i niesamowitej. Wyraz tej miłości widoczny jest szczególnie w jego pejzażach mistycznych. Jego fotografie są metaforyczne, pełne tajemniczej mocy, symbolicznych znaczeń, odniesień do symboliki wiary, dawnych bytności, pierwotności.

Artysta przywiązany był do tradycyjnej fotografii – neopictorializmu, inspirował się poezją i muzyką, filozofią Arystotelesa i Platona. Twórczość Stanisława Wosia mówi o wyciszeniu i skupieniu, jego fotografie należy kontemplować tak samo, jak otaczające nas piękno tego świata.

Piękne są słowa artysty napisane w roku 2007 i opublikowane w albumie „Szukam światła”: W drodze i po drodze, pochylając się nad kamieniem, przystając w cieniu drzewa lub patrząc w przestrzeń śledzę płynące obłoki, wypatruję śladów pozostawionych przez człowieka i czas. W tęsknotach i marzeniach na granicy jawy i snu szukam światła.

Wystawa w galerii PAcamera wpisuje się w serię wystaw zaduszkowych poświęconych nieżyjącym artystom suwalskim, których sylwetki są prezentowane w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Andrzej Zujewicz


Stanisław J. Woś urodził się 16 października 1951 roku w Jeżowem koło Niska, zmarł 11 września 2011 roku w Suwałkach. Był fotografem, malarzem, rysownikiem, projektantem graficznym i organizatorem wystaw.

W latach 1977-82 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP), na kierunku wychowanie plastyczne. Należał do Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1985-1995 założył i prowadził Klub Fotograficzny PAcamera w Suwałkach oraz był twórcą galerii PAcamera, zaliczanej do najlepszych galerii fotograficznych w kraju.

Od 1973 roku brał udział w wystawach zbiorowych i konkursach fotograficznych. Pierwsze jego wystawy fotografii „Portret i architektura” MDK Elbląg, „Obrazy zapamiętane” SDK Elbląg oraz rysunku „Mój świat” MDK Elbląg odbyły się w 1978 roku. Lata 80. to kolejne wystawy: „Kształt morza” i „Przymierze ze światłem”; uczestniczył także w wystawie „Polska fotografia intermedialna lat 80-tych” w BWA Poznaniu. W 1989 roku brał udział w dużej ekspozycji przygotowanej przez Urszulę Czartoryską „Spojrzenia – wrażenia. Fotografia polska lat 80-tych ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi”.

 

Miał ponad pięćdziesiąt wystaw indywidualnych, m.in.: „Pojawia się znak” w Małej Galerii ZPAF-CSW w Warszawie w roku 1993, „Pejzaż mistyczny” w Galerii FF w Łodzi w roku 1994 oraz „Z ciemności i ze światła” w Galerii „pf” w Poznaniu w roku 1996. W 1994 roku wystawiał w Kopenhadze na Copenhagen Visual Photo Festival. W 1996 roku brał udział w wystawie „Bliżej fotografii” w BWA w Jeleniej Górze, w 2002 w wystawie „Wokół dekady. Fotografia polska lat 90.” oraz III Międzynarodowym Biennale Fotografii i Sztuk Wizualnych w Liège w Belgii.

 

Stanisław J. Woś był laureatem licznych konkursów, w tym: Konfrontacji Fotograficznych w Gorzowie Wielkopolskim (XXIV: 1994, XXV: 1995, XXVI: 1996), Biennale Krajobrazu Polskiego w Kielcach (XIII: 1995, XIV: 1997). W 2009 roku za zasługi dla kultury polskiej został odznaczony medalem Gloria Artis przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był wykładowcą Warszawskiej Szkoły Fotografii oraz Akademii Nikona.

Jego prace znajdują się w zbiorach m. in.: Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, ZPAF w Warszawie, Fundacji dla Śląska w Katowicach, Fundacji Turleja w Krakowie, Stadtbibliothek Paderborn w Niemczech, BWA w Łomży, Suwalskiego Ośrodka Kultury, Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz wielu kolekcji prywatnych.

Suwałki Stanisław Woś