Suwalskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja tradycyjnie już rozpoczęły się od mszy św. w konkatedrze pw. św. Aleksandra odprawionej przez bp Dariusza Zalewskiego. Następnie uroczystości przeniosły się do parku Konstytucji 3 Maja.

Spod konkatedry pw. św. Aleksandra uczestnicy obchodów Święta Konstytucji 3 Maja prowadzeni przez Miejską Orkiestrę Dętą pod batutą Moniki Brezgieł przemaszerowali do parku Konstytucji 3 Maja. Orkiestra wystąpiła w nowych strojach.

W suwalskich obchodach wzięli udział: parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, poczty sztandarowe, delegacje związków i organizacji kombatanckich, harcerze i młodzież szkolna oraz mieszkańcy Suwałk.
– Uchwalenie 233 lata temu Konstytucji majowej przez Sejm Czteroletni było wyrazem mądrości politycznej i patriotyzmu. Twórcy Konstytucji mieli świadomość, iż bez szybkich reform ustrojowych kraj nasz zmierza do upadku. Żyjemy w wolnym demokratycznym kraju. W pokoju możemy tworzyć przyszłość Polski, przyszłość naszego miasta, przyszłość Suwałk. Trzeba docenić, że Polska jest w Unii Europejskiej i NATO. Chcemy zachować w Europie pokój i w spokoju tworzyć przyszłość Polski oraz rozwijać nasze lokalne wspólnoty. Musimy być mądrym narodem, który ze swojej historii potrafi wyciągnąć wnioski – powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
Głos zabrali też: sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł Stefan Krajewski oraz posłowie Jacek Niedźwiedzki i Jarosław Zieliński. Potem był apel pamięci i salwa honorowa.

Kwiaty pod Dębem Wolności złożyli m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, delegacje związków i organizacji kombatanckich, przedstawiciele partii politycznych, harcerze, młodzież szkolna, przedstawiciele miejskich firm i instytucji, duchowni oraz mieszkańcy Suwałk.

Po południu w Suwalskim Ośrodku Kultury z koncertem „Witaj Maj, Trzeci Maj” wystąpił zespół SOK BAND pod kierunkiem Krzysztofa Krzesickiego wraz z solistami: M. Brezgieł, Martą Zaborowską i Michałem Sowulem.