W pierwszym dniu wiosny zainaugurowano nowy sezon systemu roweru miejskiego SUWER. Do 31 października obsługą i utrzymaniem systemu zajmować się będzie ta sama firma, co w trzech minionych latach. Nie zmienią się również stawki za wypożyczenie. Nowością jest wyposażenie 15 tradycyjnych rowerów w foteliki dziecięce. Rowery te są odpowiednio oznakowane w aplikacji mobilnej i na stronie internetowej dla użytkowników systemu, by mogli oni w łatwy i czytelny sposób odszukać lokalizację jednośladów.

Niezmiennie od 3 lat zainteresowanie SUWER-em jest ogromne. Obecnie liczba zarejestrowanych użytkowników to 11 378 osób. W tamtym roku odnotowano 74 595 wypożyczeń, w czasie których przejechano 239 337 km. Przez 3 lata funkcjonowania SUWER-a rowerem miejskim w Suwałkach przejechano aż 639 425 km.

– Jest to niemal taki dystans, jak odległość z Ziemi do Księżyca i z powrotem – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami zastępca prezydenta Suwałk Roman Rynkowski.

Oficjalnie wystartował również trening do Rowerowej Stolicy Polski 2024. Do 21 maja suwalczanie za pomocą aplikacji Aktywne Miasta mogą kręcić kilometry dla Suwałk i sprawdzać swoją formę przed decydującym starciem – czerwcową rywalizacją. Suwałki dołączyły do 41 gmin oraz 31 miast prezydenckich rywalizujących o tytuł Rowerowej Stolicy Polski 2024.