Suwałki otrzymały maksymalną liczbę punktów w „ Rankingu samorządów 2015” dziennika „ Rzeczpospolita” za wspieranie przedsiębiorczości i promocję zatrudnienia. Tym samym, obok Bydgoszczy, Dąbrowy Górniczej, Gdańska, Leszna, Łodzi, Nowego Sącza, Poznania, Sopotu, Świnoujścia i Wrocławia, znalazły się w gronie miast na prawach powiatu, które najmocniej wspierają lokalny rozwój gospodarczy. Dla wielu samorządów tworzenie warunków do zwiększenia zatrudnienia i rozwoju przedsiębiorczości to priorytet.

Suwalski samorząd podejmuje wiele działań mających ułatwić życie przedsiębiorcy m.in. działania związane z doradztwem dla rozpoczynających działalność oraz już istniejących firm, wprowadzono ulgi i zwolnienia dotyczące podatków oraz opłat lokalnych oraz są przygotowane tereny inwestycyjne.

W zestawieniu ogólnym „Rankingu samorządów „ Rzeczpospolitej oceniającym wybrane zagadnienia gospodarcze, społeczne oraz finansowe Suwałki zajęły 35 miejsce wśród 65 miast na prawach powiatu. To o trzy pozycje wyższa lokata niż przed rokiem. W rankingu najwyżej oceniono Gdańsk, Kraków i Wrocław.