Wczoraj Komisja Europejska zaproponowała, by przyznać unijne fundusze w wysokości 13,1 mld euro 276 projektom w dziedzinie transportu wybranym w pierwszym zaproszeniu do składania wniosków w ramach instrumentu „Łącząc Europę”. Wśród przyznanych dotacji znalazł się jeden projekt zgłoszony przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – droga ekspresowa S61, której częścią jest obwodnica Suwałk.Na ogłoszone we wrześniu 2014 r. zaproszenie do składania wniosków w ramach instrumentu „Łącząc Europę” wpłynęło ponad 700 wniosków – trzy razy więcej niż przywidywano. Dzięki temu Komisja mogła wybrać projekty o najwyższej europejskiej wartości dodanej, gwarantując zrównoważony podział pod względem geograficznym, jak i pomiędzy poszczególnymi rodzajami transportu.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zgłosiła do instrumentu CEF jeden projekt. Dotyczy on budowy drogi ekspresowej S61 Ostrów Mazowiecka – Budzisko o wartości 7,4 mld zł (1,76 mld euro). Wnioskowane dofinansowanie wynosi 3,768 mld zł (0,9 mld euro).

Inwestycja znalazła się w projekcie Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2020 i podzielono ją na dwa fragmenty. Pierwszy to odcinek z Ostrowi do obwodnicy Augustowa o długości 153 km. Kolejny ma połączyć Augustów z granicą państwa, a jego długość wyniesie 38,5 km.

– To dobra wiadomość dla Suwałk. Decyzja Komisji Europejskiej o tym by przeznaczyć środki z CEF na realizację S61 w tym obwodnicę Suwałk. Daje to nam kolejną gwarancję, że ta droga powstanie – komentuje Czesław Renkiewicz, Prezydent SuwałkMam nadzieję, że już w najbliższych dniach doczekamy się ogłoszenia wyników przetargu na budowę obwodnicy Suwałk – dodaje Czesław Renkiewicz.

Z informacji prasowych wynika, że przetarg na budowę suwalskiej obwodnicy ma być rozstrzygnięty już w lipcu.

Przypomnijmy, że dwuetapowy przetarg na obwodnicę Suwałk ogłoszony został 12 listopada 2014 r. 15 grudnia GDDKiA w Białymstoku poinformowała, że zgłosiło się 21 firm i konsorcjów chętnych do budowy obwodnicy Suwałk. Następni urzędnicy GDDKiA z Białegostoku rozpoczęli analizę ofert i 13 kwietnia zaprosili do składania konkretnych ofert cenowych.