W tym roku „Włócznie Jaćwingów”, czyli nagrody Prezydenta Miasta Suwałki za szczególny wkład w rozwój miasta trafiły do Adama Ołowia, właściciela firmy „Cymes”, Wojciecha Kowalewskiego, prezesa Stowarzyszenia na Recz Promocji Sportu i Rekreacji „Akademia 2012”, Grażyny Filipowicz-Karp, instruktorki teatralnej w Suwalskim Ośrodku Kultury, a także klubu Wigry Suwałki, Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” oraz Orszaku Trzech Króli. Po raz pierwszy laureaci odebrali statuetki w czasie gali zorganizowanej podczas Dni Suwałk.

– Spotykamy się jak co roku, by uhonorować osoby, instytucje i stowarzyszenia za specjalne osiągnięcia czy sukcesy, które odniosły w roku ubiegłym – powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk przed wręczeniem „Włóczni Jaćwingów” – W tym roku to specjalna kapituła składająca się z laureatów tej nagrody z ostatnich dwóch lat wskazała, kto zasłużył na tę nagrodę. Ja ich propozycje oczywiście zaakceptowałem – dodał prezydent.

Cz. Renkiewicz wręczył „Włócznię Jaćwingów” Adamowi Ołowiowi, przedsiębiorcy, menedżerowi i filantropowi, właścicielowi firmy PPH „Cymes”. Adam Ołów stworzył w 1991 r. prężnie rozwijającą się, dynamiczną i dającą nowe miejsca pracy firmę. Produkuje i sprzedaje pieczywo, wyroby cukiernicze i ciastkarskie. Około 30 rodzajów pieczywa i 150 wyrobów cukierniczych i ciastkarskich, dociera do blisko 1000 podmiotów gospodarczych w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim. W swojej firmie zatrudnia ok. 250 osób.

Wojciech Kowalewski, prezes Stowarzyszenia na Recz Promocji Sportu i Rekreacji „Akademia 2012” „Włócznię Jaćwingów” odebrał z rąk wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Zbysława Grajka. Wojciech Kowalewski – uczestnik Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii, 11-krotny reprezentant Polski, były bramkarz takich klubów jak: Spartak Moskwa, Szachtar Donieck, Iraklis Saloniki czy Legia Warszawa. Karierę sportową rozpoczął w Suwałkach, w miejscowym klubie SKS „Wigry”. Koordynator i organizator szkółki piłkarskiej „Akademia 2012” oraz pikników rodzinnych.

„Włócznię Jaćwingów” otrzymał „Orszak Trzech Króli”. W imieniu wszystkich organizatorów wydarzenia nagrodę odebrał  ks. Prałat Jarema Sykulski. Nagrodę wręczyła zastępca prezydenta Suwałk Ewa Sidorek. „Orszak Trzech Króli” od trzech lat gromadzi 6 stycznia w Święto Trzech Króli, na paradzie ulicznej tłumy suwalczan. Promuje tradycje jasełkowe i przyczynia się do rodzinnego przeżywania okresu Świąt Bożego Narodzenia w przestrzeni publicznej naszego miasta.

„Włócznię Jaćwingów” otrzymała Grażyna Filipowicz-Karp – instruktorka teatralna w Suwalskim Ośrodku Kultury. Nagrodę wręczył wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Chuchnowski. Grażyna Filipowicz-Karp to założycielka grupy teatralnej „Lustro”. Od czternastu lat z powodzeniem realizuje Międzynarodowy Festiwal Dzieci i Młodzieży „Wigraszek” oraz od jedenastu Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”. Oba festiwale cieszą się ogromnym powodzeniem wśród amatorskich grup teatralnych z Polski i Europy oraz uznaniem znawców teatru, reżyserów i aktorów zawodowych grup teatralnych biorących udział w obu wydarzeniach.

„Włócznię Jaćwingów” otrzymał Suwalski Klub Sportowy „Wigry”. Dariusz Mazur – prezes SKS Wigry, Zbigniew Kaczmarek – trener I-ligowej drużyny i Tomasz Jarzębowski – kapitan I-ligowej drużyny  nagrodę otrzymali od  wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Sławomira Szeszko. SKS Wigry Suwałki – to najstarszy klub sportowy w mieście, założony w 1947 roku. Po raz pierwszy w swojej ponad 68-letniej historii awansował do I ligi piłki nożnej mężczyzn, zajmując pierwsze miejsce w II lidze grupy wschodniej w sezonie 2013/2014. Na koniec ostatniego sezonu rozgrywkowego, w I lidze, klub uplasował się na 9 miejscu i był najlepszy ze wszystkich czterech beniaminków. W raporcie Polskiego Związku Piłki Nożnej dotyczącego „Organizacji i bezpieczeństwa meczów piłki nożnej” w sezonie 2013/2014 oraz 2014/2015 uzyskał bardzo wysokie lokaty

W imieniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” „Włócznię Jaćwingów” z rąk prezydenta Suwałk odebrał Jerzy Brzozowski. Początki działalności Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” sięgają 2010 roku. W ciągu pięciu lat działalności zorganizowali blisko 50 inscenizacji historycznych, gier miejskich, zajęć edukacyjnych, questów, rajdów konnych i pokazów. Działalność przez nich prowadzona służy upowszechnianiu wiedzy historycznej, tradycji wojskowych Suwałk i Suwalszczyzny. Promują postawy patriotyczne wśród mieszkańców miasta i regionu.