Na wspólnej konferencji prasowej 22 września kandydaci z listy PO na posłów Krzysztof Truskolaski i Jacek Niedźwiedzki przedstawili swoje postulaty dotyczące zdrowia.

– Chcemy poruszyć bardzo ważny dla dzieci i młodzieży temat psychiatrii dziecięcej. W województwie podlaskim ten problem jest na prawdę istotny. W 2022 rok odnotowano ponad 2 tysiące prób samobójczych dzieci i młodzieży w wieku między 10 a 19 rokiem życia. Jest to ogromny problem. Jeżeli chodzi o czas oczekiwania na przyjęcie do specjalisty, to rekord wyniósł 2441 dni. W Polsce średnio czeka się 238 dni, w województwie podlaskim wynosi to 129 dni do psychiatry dziecięcego i młodzieżowego. Te dane są zatrważające, dlatego dzisiaj w Suwałkach, chcielibyśmy wraz z radnym Jackiem Niedźwiedzkim powiedzieć, że utworzymy całodobowe centrum psychiatrii dla dzieci i młodzieży. Takie centrum jest w Białymstoku, ale jest tam tylko 28 miejsc. Takie centra muszą być w całym województwie, również w Suwałkach musi być całodobowy ośrodek. Jest taki ośrodek, który przyjmuje dzieci i młodzież w trakcie dnia, ale potrzebny jest ośrodek, który będzie centrum psychiatrycznym z prawdziwego zdarzenia dla dzieci i młodzieży. Jest to niezbędne, aby nasze dzieci i młodzież dobrze się rozwijały, żyły w pełnym zdrowiu – powiedział poseł Krzysztof Truskolaski.

– Przede wszystkim, dla Suwalczan najważniejszą sprawą jest zdrowie. Jestem w kontakcie i po rozmowach z kandydatem do senatu Cezarym Cieślukowskim i obiecujemy, że naszą pierwszą sprawą w sejmie, będzie walka o utworzenie oddziału onkologicznego w Suwałkach. Myślę, że taki oddział  jest bardzo potrzebny, abyśmy nie jeździli do Białegostoku czy Warszawy z tak poważnymi problemami. Kolejny temat, który chciałbym poruszyć, to przeciążenie programów nauczania. Nasze dzieci są przeciążone obowiązkami w szkole, uczą się na temat ameby, pantofelków, różnych innych zbędnych tematów, a powinniśmy uczyć dzieci odpowiedniego żywienia, na lekcjach w-f powinna być  gimnastyka. Sami Państwo widzicie na różnych uroczystościach, że dzieci po prostu mdleją. Dzieje się coś złego w wychowaniu, w odżywianiu dzieci. Dzieci często przebywają więcej w szkole niż my w pracy, ponad 8-9 godzin. Ten temat dla Koalicji Obywatelskiej jest bardzo ważny – powiedział Jacek Niedźwiedzki.

– Zdrowie dzieci, ale również opieka onkologiczna jest dla nas priorytetem, dlatego wspólnie dzisiaj mówimy o tym – dodał Krzysztof Truskolaski.