Jubileusz 180-lecia „Konopnickiej”

Jubileusz 180-lecia „Konopnickiej”

W roku szkolnym 2015/2016 I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Suwałkach obchodzi 180-lecie istnienia. Jest najstarszą suwalską szkołą ponadgimnazjalną (dawniej gimnazjum) i jedną z najstarszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce.

 

Absolwentami szkoły byli m.in. Teofil Noniewicz – lekarz, działacz społeczny, Aleksandra Piłsudska – działaczka PPS, żona Józefa Piłsudskiego, kontradmirał Jerzy Tumaniszwili w czasie II wojny światowej służył jako oficer m.in. na polskich niszczycielach ORP „Burza” i „Piorun”, generał Rudolf Dzipanow, Edward Szczepanik – ostatni premier Rządu Polskiego na Uchodźstwie.

Kulminację jubileuszu zaplanowano na 25 czerwca 2016 roku, gdy odbędzie się spotkanie absolwentów I LO.

– W połowie maja zamknęliśmy listy chętnych na jubileusz po przyjęciu 350 zgłoszeń, było to konieczne, gdyż w związku z jubileuszem przygotowaliśmy płatne pakiety zawierające pamiątkowe tarcze szkolne (metalowy pin) oraz okolicznościowe wydawnictwo pod redakcją Andrzeja Matusiewicza i Alicji Kozłowskiej – informuje dyrektor I LO Andrzej Kaszkiel. W książce będzie wykaz wszystkich abiturientów, profesorów i pracowników szkoły od 1944 roku do dziś. Jedną z jego części będą wspomnienia nauczycieli i uczniów. W części oficjalnej-otwartej mogą uczestniczyć wszyscy chętni absolwenci, także ci „niezalogowani”, bardzo serdecznie w imieniu społeczności szkolnej zapraszamy.

Historia szkoły zobowiązuje do utrzymywania wysokiego poziomu kształcenia. W tym roku szkolnym w liceum w 18 oddziałach uczy się 454 licealistów pod czujnym okiem 39 pedagogów. Od lat w rankingach wyników nauczania szkoła utrzymuje pierwsze miejsce w Suwałkach i wysokie w kraju. Uczniowie mogą pochwalić się wieloma sukcesami w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych, a także udziałem w projektach w skali europejskiej. Osiągnięcie tak wysokich wyników świadczy zarówno o talentach młodych ludzi, ale jest też wynikiem ich ogromnej pracy.

I LO jest jedyną szkołą z Suwałk klasyfikowaną w rankingu najlepszych szkół ponadgimnazjalnych 2016 STEM. Celem Rankingu Liceów i Techników STEM jest budzenie w młodych ludziach pasji do takich przedmiotów jak: matematyka, fizyka, chemia i informatyka, a następnie inspirowanie ich do podejmowania studiów na kierunkach inżynierskich i w naukach ścisłych. Ranking wskazuje licea i technika, które najlepiej przygotowują kandydatów na takie właśnie studia.

Ranking został oparty na trzech kryteriach: wynikach matury na poziomie rozszerzonym z przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, chemii, biologii i informatyki, wynikach matury obowiązkowej z matematyki oraz sukcesach szkół w olimpiadach przedmiotowych, krajowych i międzynarodowych odpowiadających swoim profilem zakresowi STEM. I LO stało sklasyfikowane na 138 miejscu w Polsce i 5 miejscu w województwie podlaskim.

– Prowadzimy nabór do Klasy Akademickiej pod patronatem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, jednej z 48 w kraju. W ramach podpisanego porozumienia możemy m.in. uczestniczyć w wykładach, konsultacjach prowadzonych przez pracowników naukowych.

W naszej szkole kładziemy nacisk na wszechstronny rozwój ucznia, także fizyczny. Posiadamy nowoczesne obiekty sportowe – halę z pełnym wyposażeniem, siłownię, salę bilardową i fitness. To przekłada się na sukcesy – 3 razy z rzędu zdobyliśmy pierwsze miejsce w Miejskiej Rywalizacji Sportowej – dodaje Andrzej Kaszkiel.

 

Program obchodów Jubileuszu 180-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Suwałkach, 25 czerwca 2016 r.

godz. 9.00 – Msza Św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

godz. 10.00-11.00 – Rejestracja uczestników Jubileuszu Szkoły miejsce: Aula im. prof. E. F. Szczepanika (budynek A Szkoły – zabytkowy)

godz. 11.00-13.30 – Uroczystość Obchodów Jubileuszu 180-lecia I LO im. M. Konopnickiej w Suwałkach, miejsce: hala sportowa I LO im. M. Konopnickiej w Suwałkach

godz. 13.30 – Zwiedzanie szkoły oraz spotkania rocznikowe Absolwentów w salach lekcyjnych

godz. 19.00-4.00 – Bal Absolwenta miejsce: hala sportowa I LO im. M. Konopnickiej w Suwałkach

Top