133 właścicieli ogródków, ogrodów, balkonów, gospodarzy obiektów miejskich i zakładów pracy zgłosiło się do tegorocznej edycji konkursu „Gdzie te piękne ogrody i kwieciste balkony”.  Jak co roku, pojawiło się sporo osób, które w konkursie debiutowały, najczęściej zresztą za namową sąsiadów. Ci, którzy w konkursie startują od lat również zaskakiwali jurorów nowymi roślinami i kompozycjami. W tym roku przepięknie prezentowały się między innymi róże pnące. Okazało się, że niesprzyjające innym roślinom susza i upały, to dla królowej ogrodów warunki optymalne. Suwalscy ogrodnicy nie mieli też sobie równych jeżeli chodzi o pielęgnację roślin, które w trudnych warunkach klimatycznych północno-wschodniej Polski, wydawałoby się, że nie powinny się udać. A tymczasem na polskim biegunie zimna można latem spotkać rosnące w gruncie dwumetrowe bambusy, egzotyczne kalie, czy frezje.

Laureatom konkursu nagrody wręczyli: prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, jego zastępca Łukasz Kurzyna i przewodniczący komisji konkursowej Karol Korneluk. W tym roku po raz pierwszy o najwyższe nagrody nie mogli ubiegać się laureaci z dwóch poprzednich edycji. Łączna kwota nagród  wyniosła 21 100 zł. Laureaci i uczestnicy otrzymali bony na zakupy w suwalskich sklepach ogrodniczych. W tym roku akcję wsparły finansowo i rabatów udzieliły następujące centra ogrodnicze: Centrum Ogrodnicze „ILEX” – Roman Barwicki, OGRÓD ZAJKO – Antoni Zajko, Centrum Ogrodnicze „Świat Roślin”.

Specjalną nagrodę i gratulacje prezydent Suwałk Cz. Renkiewicz wręczył Czesławowi Błaszkowskiemu, od dwudziestu lat opiekującemu się ogrodem Przedszkola nr 2. Dzięki jego pracy i przy wsparciu dyrekcji Przedszkola nr 2 ogród przy tej placówce od początku wysoko plasował się w konkursie „Gdzie te piękne ogrody i kwieciste balkony”, organizowanym od dziewiętnastu lat pod patronatem Prezydenta Miasta Suwałk.