W piątek (31.07) o godz.20 na Placu Marii Konopnickiej rozpocznie się koncert folk- punkowego zespołu „Dzieciuki” z Grodna w ramach koncertów „ Na dywaniku u Marii”. Wstep wolny

Folk-punkowy zespół założony w 2012 roku w Grodnie. W lutym 2014 r. wydał swój debiutancki album „Haradzienski Harmidar”, na którym znalazły się autorskie teksty Dzianisa Žyhauca nawiązujące do różnych tematów historycznych.

Nazwa zespołu nie jest przypadkowa. „Dzieciuki” – tak zwracał się do swoich powstańców dowódca powstania styczniowego na terenach białoruskich, Kastuś Kalinowski.

DZIECIUKI tworzą muzykę, która oddaje lokalny koloryt. Próbują w niej przywrócić właściwe znaczenie słowu „patriota”, przeciwstawiają się jednostronnej, sowieckiej wizji historii Białorusi, a większość tekstów poświęcona jest bohaterom powstań z różnych epok: kalinowcom, bałachowcom i partyzantce z czasów II wojny światowej.

Zespół ma swoje koncertowe hity – covery Operation Ivy i białoruską wersję piosenki Jerzego Filasa „Czarny chleb i czarna kawa”. Lipiec na dywanowej scenie zamkną natomiast białoruskie DZIECIUKI! Zespół zagra m.in. swoją znakomitą wersję utworu „Czarny chleb i czarna kawa”.

Koncerty z cyklu NA DYWANIKU U MARII zostały zapoczątkowane w 2014 roku. W tym roku suwalczanie i turyści w czasie wakacji także będą mieli okazję posłuchać dobrej muzyki w urokliwej scenerii placu Marii Konopnickiej.