Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz otrzymał wotum zaufania i absolutorium za 2025 rok. Takie decyzje zdecydowaną większością głosów podjęli suwalscy radni na XXV sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 27 maja. Absolutorium oznacza, że radni pozytywnie ocenili wykonanie ubiegłorocznego budżetu miejskiego. To już szesnaste absolutorium jakie otrzymał prezydent Cz. Renkiewicz. Radni długo dyskutowali nad „Raportem o stanie miasta”. Ponadto przyjęli kilka informacji i dokonali zmian w tegorocznym budżecie miejskim. Zdecydowali też o postawieniu obelisku  Wincentego Witosa przy ul. W. Witosa na Osiedlu Północ.

Wotum zaufania dla prezydenta
Od 2019 r. samorządy mają obowiązek przygotowania Raportu o stanie miasta. W Suwałkach takie raporty były prezentowane wiele lat wcześniej. Pierwszy suwalski Raport o stanie miasta przygotowano przed 20 laty. Raport o stanie miasta w 2006 r. przygotowali i wydrukowali pracownicy suwalskiego Urzędu Miejskiego. Na 117 stronach omówiono najważniejsze aspekty życia w Suwałkach i określono najważniejsze zadania do wykonania w najbliższym czasie. Do tego dołączono kilka załączników przedstawiających w tabelach m.in. majątek samorządowy, podstawowe wydatki budżetowe i wydarzenia kulturalne i sportowe.

Raport o stanie miasta za 2025 r. to ponad 170-stronicowa publikacja, która w kompleksowy, usystematyzowany sposób pokazuje najważniejsze dziedziny życia Suwałk: społeczną, gospodarczą, infrastrukturalną, przestrzeń miejską oraz zarządzanie miastem według stanu na koniec 2025 r. Raport dostarczył rzetelnej i szczegółowej wiedzy o stanie naszego miasta. I to dyskusja nad raportem zdominowała majową sesję.
Głos w dyskusji zabierali radni: Kamil Lauryn, Jacek Juszkiewicz, Filip Olszewski, Piotr Rydzewski, Grzegorz Izbicki, Karol Korneluk, Kamil Klimek i Andrzej Łuczaj. W imieniu grupy mieszkańców do debaty włączył się Robert Wierżajtys. „Za” wotum zaufania dla Prezydenta Miasta Suwałk zagłosowało 13 radnych z klubów „Razem dla Suwałk” oraz Koalicji Obywatelskiej. Sześciu z klubu Prawa i Sprawiedliwości było przeciw. Dwóch radnych z klubu „Razem dla Suwałk” wstrzymało się od głosu.

Pozytywna ocena budżetu
Prezydent Cz. Renkiewicz przedstawił sprawozdanie z wykonania budżetu za 2025 r. Wynika z niego, że dochody Suwałk wyniosły ponad 808 mln zł, a wydatki ponad 778 mln zł. Oznacza to, że nadwyżka dochodów nad wydatkami wyniosła blisko 30 mln zł czyli pięć razy więcej niż przed rokiem. Zadłużenie Suwałk w 2025 r. wyniosło ponad 260 mln zł czyli o blisko 9 mln zł mniej niż przed rokiem. Nadwyżka dochodów bieżących nad wydatkami bieżącymi wyniosła blisko 48 mln zł. Najwięcej wydano na: oświatę, wychowanie oraz pomoc rodzinie i społeczną. Te wydatki stanowią dwie trzecie wszystkich wydatków z budżetu miejskiego Suwałk. Na wydatki majątkowe z ubiegłorocznego budżetu Suwałk przeznaczono ponad 113 mln zł. Radni zdecydowali o udzieleniu absolutorium prezydentowi Cz. Renkiewiczowi. „Za” zagłosowało 15 radnych z klubów „Razem dla Suwałk” oraz Koalicji Obywatelskiej. Sześciu z klubu Prawa i Sprawiedliwości było przeciw.

Obelisk Wincentego Witosa

W Suwałkach pojawi się kolejne miejsce, gdzie 11 listopada będzie można obchodzić Święto Niepodległości. Radni zdecydowali o wzniesieniu obelisku Wincentego Witosa przy ul. W. Witosa na Osiedlu Północ. Z propozycją wzniesienia obelisku zwrócił się do Rady Miejskiej Społeczny Komitet Budowy Pomnika Wincentego Witosa w Suwałkach. W uzasadnieniu inicjatorzy przedsięwzięcia podkreślili ponadlokalny wymiar upamiętnienia postaci W. Witosa, będący wyrazem stosunku samorządu do dziedzictwa polskiej państwowości oraz ponadczasowych wartości – sprawiedliwości społecznej, rozwoju demokracji, umacniania państwowości – które W. Witos reprezentował. Projekt obelisku przygotowany przez Społeczny Komitet został pozytywnie zaopiniowany przez Instytut Pamięci Narodowej oddział Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Białymstoku. Przygotowanie i budowa obelisku zostaną sfinansowane ze środków pozabudżetowych, to jest ze zbiórki publicznej przeprowadzonej przez Społeczny Komitet Budowy, który jako inwestor będzie odpowiedzialny za przygotowanie niezbędnej dokumentacji, w tym projektu budowlanego, oraz uzyskanie niezbędnych zezwoleń, określenie parametrów technicznych i materiałów, z jakich zostanie wykonany obelisk oraz za wyłonienie autora i wykonawcy.

Współpraca z organizacjami pozarządowymi

Radni zapoznali się ze sprawozdaniem ze współpracy z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. W ubiegłym roku suwalski samorząd miejski zawarł 133 umów z ngo, na podstawie których przekazał im  4 046 443,70 zł czyli o ponad 1 mln zł więcej niż przed rokiem. Najwięcej pieniędzy z kasy miejskiej wydano na współpracę z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się sportem i kulturą fizyczną oraz przeciwdziałaniem uzależnieniom i patologiom społecznym. W porównaniu do 2024 r. największy wzrost dotacji odnotowano we współpracy z organizacjami zajmującymi się: kulturą, sztuką i ochroną dóbr kultury (wzrost o ok. 98%),  przeciwdziałaniem uzależnieniom i patologiom społecznym (przyrost o ok. 83%) oraz zajmującymi się turystyka  i krajoznawstwem (przyrost o ok. 66%). Biuro Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miejskiego prowadziło Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. T. Kościuszki 71. Biuro było otwarte w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach 7:30-15:30 i we wtorki w godzinach 10-18. Miasto udostępniało nieodpłatnie pomieszczenia (wraz z pokryciem kosztów eksploatacji) przy ul. ks. K. Hamerszmita 16 do prowadzenia Centrum Informacji Turystycznej oraz przy ul. T. Kościuszki 71  na potrzeby Centrum Informacji i Pomocy dla Cudzoziemców, które prowadziło Stowarzyszenie Związek Ukraińców w Suwałkach wyłonione w otwartym konkursie ofert działalności na rzecz integracji cudzoziemców.

Większa sprzedaż alkoholu

Radni zapoznali się z raportem z realizacji Miejskiego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii za rok 2025. Wynika z niego, że w ubiegłym roku wzrosła wartość sprzedanego alkoholu w Suwałkach. W 2025 r. sprzedano alkohol za blisko 185 mln zł czyli prawie o 2 mln zł więcej niż w 2024 r. Wzrost nastąpił przede wszystkim w sprzedaży detalicznej, co może oznaczać, że znaczący wpływ na to mają Litwini, dla których ceny w polskich sklepach są wciąż atrakcyjne. Suwalczanie spożywają przede wszystkim alkohol zakupiony w sklepach, a znacznie rzadziej w restauracjach i barach. W gastronomii najczęściej spożywane jest piwo, a w detalu najczęściej kupowany jest alkohol najmocniejszy  powyżej 18% zawartości alkoholu. O dwa zwiększyła się liczba punktów sprzedaży alkoholu ze 167 do 169 punktów. Niestety znacząco zwiększa się liczba pacjentów poradni terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu- z 615 osób w 2024 r. do 697 osób w 2025 r.

Transmisję sesji Rady Miejskiej w Suwałkach można obejrzeć on-line na stronie internetowej: www.um.suwalki.pl Można też zapoznać się z protokołami z sesji publikowanymi na BIP oraz nagraniami z sesji zamieszczanymi na stronie: www.um.suwalki.pl a także uzyskać dostęp do dokumentów dotyczących pracy samorządu w Biurze Rady Miejskiej w Suwałkach. Zgodnie z wymogiem prawa, składane przez radnych interpelacje oraz wnioski i oświadczenia oraz udzielane na nie odpowiedzi publikowane są na stronie: bip.um.suwalki.pl