Suwalski Blues Festiwal to ponad 50 koncertów plenerowych i klubowych z udziałem 40 zespołów i 200 muzyków z Polski oraz z zagranicy. Festiwal to także szereg elementów towarzyszących koncertom, m.in. spotkania, wystawy, pokazy samochodów i parady motocykli oraz  odsłonięcie muralu i tablicy gwiazd poprzedniej edycji festiwalu.

Wystawa Tomasza Stańki

Koncert otwarcia SBF został poprzedzony wernisażem wystawy „Tomasz Stańko w fotografii Andrzeja Tyszko”. W patio Suwalskiego Ośrodka Kultury spotkało się kilkadziesiąt osób zainteresowanych fotografiami Andrzeja Tyszki, na których sportretował on artystę na przestrzeni ponad trzech dekad.

Jak podano w materiałach wystawienniczych wystawy: – Ta wystawa to hołd dla Tomasza Stańko, wspaniałego artysty i wyjątkowego człowieka. To także efekt naszej trwającej 36 lat przyjaźni i współpracy. Każde zdjęcie na tej wystawie to owoc jednej sesji. Dzisiaj te wybrane z 32 lat fotografie tworzą opowieść – świadectwo mijającego czasu i naszego rozwoju”.

Czwartkowy wernisaż odbył się w dniu urodzin genialnego jazzmana, który gdyby żył skończyłby 77 lat. 29 lipca minie rok od śmierci artysty. T. Stańko był światowej sławy trębaczem jazzowym, kompozytorem, liderem zespołów i mentorem wielu młodych muzyków jazzowych.

Koncert otwarcia

Czwartkowy wieczór upłynął w muzycznych rytmach dwóch wielkich muzycznych gwiazd. Na scenie sali im. Andrzeja Wajdy Suwalskiego Ośrodka Kultury wystąpił SOSNOWSKI, człowiek orkiestra, grający na gitarze i banjo, bębnie i tamburynie oraz z udziałem kamery pogłosowej. Koncert ten to pokaz ekspresji i spontaniczności, połączony z blusowo-rockowo-countrowym brzmieniem piosenek. Do tego niezwykle wyraziste choć skromne w słowach opowieści o muzyce i życiu.

Gwiazdą wieczoru było Trio Corey Harris Acoustic, grające bluesa z różnych stron świata. Skład zespołu stanowią: wokalista i gitarzysta Corey Harris oraz gitarzysta Jose Luis Pardo i grający na harmonijce Hook Herdera. Muzyka zespołu to połączenie pulsu bluesa z pulsem muzyki folkowej. Zespół jest jednym z najbardziej poważanych kontynuatorów tradycji akustycznego bluesa. Koncert był transmitowany na antenie radiowej Trójki.

Przybyła kolejna tablica na ulicy Chłodnej

Zgodnie z tradycją, pierwszego dnia Festiwalu na Aleii Gwiazd Bluesa na deptaku przy ul. Chłodnej instalowana jest  tablica z nazwiskami wykonawców poprzedniej edycji Festiwalu. Na jedenastej już tablicy znalazły się nazwiska ubiegłorocznych gwiazd. Byli to: Eric Burdon & The Animals, Mavis-a Staples, Billy F. Gibbons, Sebastianem Riedel & Cree i Nuno Mindelis.

W położonym o kilkadziesiąt metrów dalej Placu im. Marii Konopnickiej odbyły się pierwsze plenerowe koncerty. Wystąpili: Gold Harp Blues Band, 48 godzin i Back To The Roots.

Dużym zaciekawieniem fanów bluesa cieszył się także pokaz samochodów Mazda, które zawitały pod suwalski SOK. Ich właściciele umożliwili nie  tylko obejrzenie wyjątkowych pojazdów, ale także robienie fotografii na ich tle a nawet przejażdżkę.